Chobotnice: mají tři srdce a když přijdou o chapadlo, zanedlouho jim doroste

Přidat na Seznam.cz

Chobotnice jsou považovány za nejinteligentnější ze všech bezobratlých živočichů. Vědecké studie stále častěji potvrzují, že jsou to vnímaví tvorové.

Chobotnice patří mezi masožravce. Průměrná délka jejich života ve volné přírodě se pohybuje mezi 1 až 2 roky. Maximální rozpětí chapadel může být až 9 metrů.
Chobotnice se dělí na dva druhy: hlubokomořské chobotnice s ploutvemi a jejich mělkovodní příbuzné bez ploutví. Obývají mnoho různých oblastí oceánu, zejména korálové útesy.

Chobotnice, jako aktivní predátoři, musí zkoumat, chápat a pamatovat si své prostředí a chování ostatních živočichů. Chobotnice se snadno učí, včetně učení pozorováním jiné chobotnice. Dokážou řešit problémy, jako když odstraní zátku nebo odšroubují víko, aby získaly kořist z nádoby. Jsou prvními bezobratlými živočichy, u nichž bylo pozorováno používání nástrojů, například používání skořápek kokosových ořechů k úkrytu před potenciálními predátory a používání kamenů a vodních trysek způsobem, který lze klasifikovat jako používání nástrojů.

Chobotnice sbírají skořápky korýšů a další předměty, aby si kolem svého doupěte vybudovaly pevnosti neboli „zahrady“. Jiné chobotnice nosí ulity na ochranu.
Chobotnice má širokou škálu technik, které používá, aby se vyhnula útočníkům nebo je zmátla. Její první a nejúžasnější obrannou linií je schopnost skrývat se. Pomocí sítě pigmentových buněk a specializovaných svalů v kůži se chobotnice obecná dokáže téměř okamžitě přizpůsobit barvám, vzorům a dokonce i struktuře svého okolí. Dravci, jako jsou žraloci, úhoři a delfíni, proplouvají kolem, aniž by si jí všimli.

Bylo zjištěno, že si hrají s „hračkou“ a mají individuální reakce a temperament, přičemž někteří vědci se domnívají, že mají individuální osobnosti.
Všechny chobotnice jsou jedovaté, ale pouze malé chobotnice s modrými kroužky jsou pro člověka smrtelně nebezpečné.

Je známo přibližně 300 druhů chobotnic, což je více než třetina z celkového počtu známých druhů hlavonožců. Chobotnice mají čtyři páry ramen a tři srdce. Dvě čerpají krev přes obě žábry, zatímco třetí čerpá krev do celého těla. Když je chobotnice objevena, vypustí oblak černého inkoustu, aby útočníkovi zakryla výhled a získala tak čas na odplavání. Inkoust dokonce obsahuje látku, která otupuje čich predátora, takže prchající chobotnici je těžší vystopovat. Rychle plavou a dokáží vyrážet vodu skrz plášť. Jejich měkké tělo bez vnitřní nebo vnější kostry se dokáže vtěsnat do neuvěřitelně malých škvír a štěrbin, kam je predátoři nemohou sledovat.

Díky úžasným mimickým schopnostem mohou chobotnice měnit tvar svého těla tak, aby napodobovaly jiné živočichy. Mají také zobákovité čelisti, které dokážou uštědřit nepříjemné kousnutí a jedovaté sliny, které slouží hlavně k usmrcení kořisti. Pokud vše ostatní selže, může chobotnice přijít o chapadlo a později si ho bez trvalého poškození znovu nechat narůst.

Zdroj: www.onekindplanet.org