Lehá si vaše kočka často na klávesnici? Víme, proč to dělá

Přidat na Seznam.cz

Pokud patříte mezi majitele koček, kteří pracují z domova nebo si prohlížejí tituly Netflixu, je dost pravděpodobné, že svádíte vášnivou bitvu o klávesnici počítače s vaším chlupáčem. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, proč se stala klávesnice jejím oblíbeným místem?

Kočky vykazují spoustu zvláštního chování. Patří k němu zírání na vás a sledování vás až na záchod, ale jejich zbožňování klávesnice je jistě jedno z nejpodivnějších, co dělají, píše DailyPaws. Ve skutečnosti existuje mnoho důvodů, proč vaši čtyřnozí mazlíčci na klávesnici lehají.

Klávesnice jsou v podstatě kočičí postel

Počítač se při používání může docela zahřát, což vytváří až příliš lákavé místo pro kočičí spánek. Kočky se často cítí přitahovány teplem elektroniky a chtějí si na notebooku zdřímnout. A pokud držíte počítač na klíně, může se kočka domnívat, že je notebook její.

Vaše kočka chce pozornost

Zatímco některé kočky mňoukají, aby si získaly vaši pozornost, jiné narušují váš osobní prostor, když něco chtějí, a pokud to znamená zablokovat přístup ke klávesnici počítače, budiž. Kočky mohou toto chování používat také k tomu, aby si vaši pozornost nebo cokoli jiného. Pokud například naplníte misku s jídlem nebo hodíte kočce hračku, abyste ji přiměli opustit počítač, vaše kočka si na toto chování zvykne a časem vás bude poslouchat.

Ale kočka, která se vrhne na vaši klávesnici nebo po ní chodí, také nemusí mít tak nekalé úmysly. Kočky své majitele milují, takže možná tuto blízkost prostě využívají jako způsob, jak nám být nablízku a požádat o podrbání brady.

Začínají se projevovat lovecké instinkty

Možná je to pro vás jen další pracovní den, ale vaše kočky vidí, že jste ztichli a zvážněli, oči se zúžily a postoj se změnil, když klikáte na klávesy. Pro ně je to důležité chování, které musí pozorovat. Pro domácí kočičky může být sledování vašeho psaní přesně tím stimulujícím obohacením, které celý den očekávaly. Neznamená to, že kočky jsou psychopati nebo něco podobného, ale mohou si také myslet, že si hrajete, a chtějí se připojit k zábavě.

Navíc kočky milují rutinu. Takže když váš mazlíček vidí, že přecházíte do pracovního režimu tím, že odložíte nápoj a zapnete počítač, pomyslí si: „Aha! Je čas, abych se posadila na své místo!“.

Jak zabránit kočce v přístupu ke klávesnici

Kočka na klávesnici sice odvádí pozornost, ale neublíží jí, pokud nebude příliš zvědavá a nezačne si hrát s kabely. Na druhou stranu může dojít k problémům s vaším systémem. Kočičí srst a chlupy často uvíznou mezi klávesami, takže je budete muset odlepit a důkladně vyčistit. A pokud kočička na klávesnici často spí, může to způsobit přehřívání systému.

Než usednete k počítači, vytvořte si rutinní režim, který kočku zapojí do příjemné interaktivní hry

Zajistěte kočce obohacení prostředí, aby se zabavila, když se musíte soustředit na obrazovku. Udělejte to předtím, než začnete pracovat, jinak by si kočka mohla myslet, že ji lenošením na klávesnici odměníte krabicí s listím.

Vytvořte kočce místo k odpočinku, které je poblíž, ale je atraktivnější než klávesnice počítače. Může to být útulný box s huňatou dekou nebo, protože naši kočičí přátelé rádi vysedávají ve vysokých prostorách, vybavte kočičí strom nebo polici vyhřívaným pelíškem.

Zdroj: dailypaws.com