Jak na hojení ran u čtyřnohých kamarádů?

Přidat na Seznam.cz

I pejskovi se může stát, že se někde odře, škrábne či si jinak přivodí malou ranku. K veterináři s ní chodit nemusíte, přesto byste mu ji měli vhodně ošetřili. Co si počít a jaké přípravky přijdou našim čtyřnohým mazlíčkům vhod?

V prvé řadě se naučte rozpoznat, o jaký typ rány jde. Řezná rána, třeba po šlápnutí na ostrý předmět, mívá hladké a rovné okraje, dost krvácí. Bodná rána je nebezpečná, protože nevíme, jak je hluboká, mívá nepravidelné okraje. Kousnutí určitě poznáte i bez delšího popisu. Doma byste tyto rány vůbec léčit neměli, bez pomoci veterináře řešte pouze odřeniny.

Sledujte proces hojení a podpořte ho

Ačkoliv má každý pes hojení ran jiné, dá se podpořit. Důležitá je zejména kvalitní strava, případně můžete zařadit nějaké doplňky stravy, vitamíny, ty ale vždy až po konzultaci s veterinářem. U starších pejsků, pejsků s cukrovkou či těch, co mají nemocná játra nebo ledviny, bude hojení trvat déle. Ránu byste každopádně měli pečlivě pozorovat. Jestliže se nelepší, nebo si všímáte, jak si pes odřeninu neustále líže, navštivte veterinárního lékaře. Prvotní léčbu ovšem u odřenin zkuste doma.

Ránu čistěte a ošetřujte přírodními přípravky

Postupujte podobně jako u ošetření odřeniny u člověka, tedy ránu ošetřujte a čistěte dvakrát denně. Vyhněte se antibiotickým přípravkům, použijte raději ty přírodní. Zapomeňte na přípravky určené pro lidi, pejsci mají své vlastní masti a krémy.

Vhodná je například hojivá mast pro psy Fantom Animal. Tento balzám je čistě přírodní, vyrábí se v Česku z přírodního včelího vosku, lanolínu, výtažků tropických rostlin a kořenové šťávy. Zajišťuje „vlhké hojení“, zacelí drobná poranění a odřeniny, aniž by vznikly jizvy. Skvěle kůži vyživuje a díky přírodním ingrediencím ji nedráždí. Použít se dá také v zimě na ochranu tlapek proti vlhkosti a mrazu, takže nemějte strach, že byste mast nedopotřebovali.