Lehce stravitelná strava pro vašeho psa: jídelníček pro zvíře s citlivým žaludkem
Mnoho psích páníčků se obrací na veterinární ordinace, protože jejich pejsek neprospívá, má opakované průjmy, vyrážky, nechce jíst nebo je stále unavený. Často však laboratorní vyšetření neodhalí žádnou konkrétní příčinu. Pokud se problémy stále vracejí nebo mají dokonce chronický charakter, bude se pravděpodobně jednat o nesnášenlivost některé složky dosavadní stravy. Co by tedy měl obsahovat jídelníček pro psa s citlivým zažíváním či potravinovou alergií?
Vybírejte krmivo z jednoduše stravitelných surovin
Samozřejmě, že každý pejsek je jiný a budou se tak lišit i konkrétní dietní jídelníčky pro psy, obecně však platí, že nejvhodnější je, aby byly v krmivu v dostatečném množství zastoupeny bílkoviny. Ty je nejlepší psovi dodávat ve formě masa, respektive svaloviny. Pro citlivé jedince je pak vhodné vybírat především maso jehněčí, lososa nebo zvěřinu, kde je pravděpodobnost alergie nejnižší.
Velmi častým alergenem je pak lepek, který obsahují nejen psí granule, ale i mnohé vlhké krmivo jako jsou konzervy. Jestliže je váš pejsek zvyklí na sušené krmivo doporučujeme granule pro psy, které obsahují z obilovin pouze rýži.
Někdy majitelé pejsků argumentují, že z jídla to určitě nebude, protože má pejsek stejné krmivo již nějakou dobu a předtím problémy neměl. Bohužel alergie na potraviny se může projevit klidně až po letech.

Látky, o kterých se nemluví, ale jsou v psí stravě velmi důležité
Ačkoli se v praxi stále vede debata o obsahu masa v psích krmivech, občas se zapomíná na jiné velmi důležité látky, mezi které patří zejména frukto-oligosacharidy a kvasnice. Právě ty se starají o rozvoj potřebných bakterií ve střevech a zamezují vzniku průjmů.
Zároveň je vhodné sledovat, zda granule či jiný typ krmiva obsahují vedle makroživin i správný poměr vitamínů a minerálů. Chybět by neměl vitamín D, betakaroten, vápník a fosfor, omega kyseliny 3 a 6 nebo vitamín E.
Požadavky na dietní stravování pejsků se liší
Výše uvedená pravidla platí pro pejsky s citlivým žaludkem a zažíváním. Diety však mohou být aplikovány z mnoha důvodů. Velmi často bývá u pejsků, kteří nemají příliš aktivity, či byli krmeni nevhodným krmivem nebo příliš vysokou krmnou dávkou předepisována redukční dieta. Při redukční dietě je vhodné krmit psa dvakrát denně, celkově však musí být dávka krmiva snížena. Ideální pak je volit psí granule vhodné pro redukční dietu.

Určitý typ diety může být pejskovi předepsán veterinářem i v případě dalších onemocnění. Může se jednat o onemocnění ledvin, jater, slinivky apod. Ačkoli vám většinou veterinární lékař dá řadu doporučení, informací bývá najednou moc a nejednou se v nich psí páníček ztrácí. Vhodné tak je se při nákupu krmiva obrátit na specialisty v kvalitních chovatelských potřebách. Výběr je totiž skutečně rozmanitý, o čemž se můžete přesvědčit třeba na stránce granule pro psy fera24.cz.
Vezměte pejska na procházku každý den!
Aby váš pejsek skutečně prospíval, je vhodné jej brát každý den na procházku nebo jej nutit do jiné aktivity, za předpokladu, že jej netrápí problémy s pohybovým aparátem. Pohybová aktivita je nezbytná, jak pro zcela zdravé psy, tak i pro ty s dietními omezeními. Při redukční dietě se pak jedná dokonce o nezbytnost.