13 kolonií opic se usídlilo blízko známého letiště na Floridě

Přidat na Seznam.cz

Zatímco nad hlavou hlučela odlétající letadla, stárnoucí opice jménem Vervet se jednoho odpoledne s pošramoceným egem opírala o větev mangrovníku v lese, který obývá nedaleko letiště na jižní Floridě, uvádí portál Daily Sabah.

Opice jménem Mikey, jak mu říkají jeho lidští pozorovatelé, je už dlouho pohodovým alfa samcem tlupy opic, která vládne tomuto pozemku zastrčenému u rušné ranveje mezinárodního letiště Fort Lauderdal v Hollywoodu (USA). Dnes však opičák prohrál, když ho k souboji vyzval divoký opičí mladík jménem Spike. Mikey s křikem utekl a teď se mrzutě díval na lidi, kteří ho pozorovali ze vzdálenosti 4 metrů.

Ve Spojených státech nejsou žádné původní opice, ale na pláži Dania Beach se od konce 40. let minulého století potulují malé opičky vervety, které byly přivezeny ze západní Afriky z dnes již dávno uzavřeného chovatelského zařízení a zoologické zahrady. Dnes zde žije 40 jedinců rozdělených do čtyř tlup na ploše 6 km2 v okolí letiště. Na Floridě žije také několik kolonií uprchlých makaků a veverek.

Floridští úředníci pro ochranu přírody často invazivní druhy hubí, aby ochránili původní zvířata. Vervety však tolerují, pokud zůstanou na místě. Opice jsou místními celebritami, jejich trápení podrobně popisuje televize a noviny a jsou oblíbenými návštěvníky okolních dělníků, kteří je krmí navzdory cedulím, že je to zakázáno.

Vervety jsou šedočerné se zelenkavým nádechem, který jim pomáhá splynout se stromy. Samci obvykle dorůstají výšky 0,6 metru a váhy 6,8 kilogramu, samice dosahují výšky asi půl metru a váhy 4,5 kilogramu. Dožívají se přibližně 20 let. Opice se živí pavouky, mravenci, ještěrkami, semeny a květinami.

V Africe se vervetami živí leopardi, orli a hadi. Opičí samci dosahují pohlavní dospělosti zhruba v pěti letech, pak opouštějí rodnou tlupu a připojují se k jiné. Každých několik let se opět stěhují. Vzhledem k tomu, že místní tlupy jsou pouze čtyři, nedochází k dostatečnému střídání samců a genetický fond je proto malý.

Při manipulaci s volně žijícími zvířaty také existuje neodmyslitelné riziko zranění. Opice se mohou chovat obranářsky a mohou kousnout nebo poškrábat. Dále mohou být přenašeči nemocí přenosných na člověka, včetně vztekliny.

Zdroj: dailysabah.com