Podle čeho vybrat zrnkovou kávu, aby chutnala výtečně?

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste investovali do kvalitního kávovaru, staví se před vás ještě otázka, jaká kávová zrna si vyberete. Vzhledem k tomu, že je trh poměrně rozmanitý, není jednoduché sáhnout po kávě, která by vás uchvátila svou chutí a vůní. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké faktory byste měli zohlednit. 

Jaké druhy vlastně existují? 

Setkáte se s mnoha druhy kávových zrn, přičemž kávový průmysl je závislý zejména na odrůdách, které se rozdělují do dvou kategorií, a to Arabica a Robusta. 

Arabica má jemnou chuť a nízkou kyselost. Pražírna zrnkové kávy prodává především tento druh, protože je vhodný na každodenní pití. Robusta se pěstuje v drsnějších klimatických podmínkách s menším množstvím vody, což je z hlediska pěstování ekonomičtější, nicméně výsledná zrna mají kyselejší a hořkou chuť, která ne každému vyhovuje. 

Kde se káva pěstuje? 

Pokud jste ochutnali už několik druhů kávy, tak určitě víte, že pro jednotlivé oblasti jsou specifické i odlišné chutě. Jestliže si kupujete kávu, myslete i na to, že její chuť do značné míry závisí na tom, kde byla vypěstována. 

  • Střední Amerika – hladká, ovocná a jemně oříšková chuť,
  • Jižní Amerika – mírně sladká káva s tóny karamelu a medu (zejména v Kolumbii),
  • Asie – dřevitá a zemitá chuť kávy s nízkou kyselostí,
  • Afrika – tóny vína, bobulí, ovoce a květin.

Poznávacím znamením etiopské kávy je například výrazná borůvková chuť. Jednodruhové kávy s lehkým až středním pražením dají vyniknout jedinečným regionálním vlastnostem kávy. Dalším faktorem při výběru je nadmořská výška. Ideální je káva pěstovaná ve vysokých nadmořských výškách, neboť má bohatší a plnější chuť. 

Kde koupit praženou kávu? 

V tomto segmentu působí spousta prodejců, přičemž široké portfolio poskytuje Káva Monro. Internetový obchod vám nabízí rozdělení čerstvě pražené kávy podle země původu. V nabídce jsou však i kávové čaje.