Kočičí řeč: Co znamenají zvuky, které vaše kočka vydává

Přidat na Seznam.cz

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč na vás kočka mňouká, proč přede, nebo proč syčí? Zkušení chovatelé vědí, co jednotlivé zvuky znamenají, a jak číst i kočičí řeč těla. Ovšem pokud s chovem koček začínáte, poradíme vám, co mohou jednotlivé zvuky znamenat, i jak na ně reagovat.

Mňoukání

Vaše kočka může mňoukání používat jako pozdrav, povel, námitku nebo oznámení. Někteří lidé pozorovali, že jejich kočky chodí po domě a mňoukají si pro sebe, píše magazín Humane Society. Je to určitá obdoba lidského „mluvení si sám se sebou“. V každém případě kočku pozorujte, ona už vám naznačí, co potřebuje.

Předení

Tiché, hluboké, hrdelní dunění, které kočka nejčastěji vydává, když má tu nejlepší náladu. Ovšem pozor, podle webu Treehugger ve vzácných případech může kočka tento zvuk vydávat, když je něčím rozrušená. V každém případě platí, že pokud kočka přede, když ji hladíte, je spokojená.

Vysoké mňoukání

Mňoukání, které zní spíše jako pištění je zvuk, který kočky používají zejména pro svá mláďata. Upozorňují tím na nebezpečí, a dávají koťatům najevo, aby byla opatrná a matku následovala, píše magazín Modern Cat. Pro člověka může tento zvuk znamenat, že vám chce kočka něco ukázat. Proto ji následujte, a zjistíte, co má na srdci.

Vrčení

Vrčení, syčení nebo prskání značí, že je kočka rozčilená, vystrašená, rozzlobená nebo agresivní. Takovou kočku nechte na pokoji. Pravděpodobně totiž uvítá spíše klid a samotu, píše web Humane Society.

Cvrlikání

Žvatlání, štěbetání nebo cvrlikání jsou zvuky, které vaše kočka vydává, když například sedí v okně a pozoruje ptáky nebo veverky. Obvykle to znamená vzrušení. Můžete si těchto tichých zvuků všimnout i ve chvíli, kdy kočce chystáte jídlo.

zdroj: Treehugger, Humane Society, Modern Cat