Rotvajleři pocházejí z Německa a téměř v minulosti vyhynuli

Přidat na Seznam.cz

Všeobecně se věří, že tito statní psi jsou potomky honičů ve starověkém Římě. Psi podobní mastifům byli používáni k tažení vozů, stádu zvířat a hlídání domů. Kvůli potřebě ovládat velká zvířata, jako jsou býci, byli psi vyšlechtěni tak, aby byli silní a robustní.

Zdokonalení plemene proběhlo v Německu

Když římská vojska mířila do Německa na cestě dobýt Evropu, přivezla s sebou předky rotvajlera. Protože v té době nebyly žádné ledničky, vojáci raději cestovali se svým dobytkem, než aby před cestou poráželi krávy na maso. A přirozeně potřebovali pomoc, aby udrželi dobytek v řadě. Předkové rotvajlerů byli perfektními psy pro tuto práci díky své vytrvalosti a síle. Po cestě byli psi využíváni i k hlídání a nošení zásob.

  Nakonec se kolem roku 73 n. l. armáda zastavila na území dnešního německého státu Bádensko-Württembersko. Město, které tam vyrostlo, bylo plné vil se střechami z červených tašek. Tato malebná osada byla známá jako das Rote Wil – rot pro červené dlaždice a wil z římského slova pro „vilu“. Později se město stalo známým jako Rottweil. Římští psi tam vzkvétali jako pastevečtí a hlídací psi. Nakonec se křížili s dalšími místními psy a vytvořili moderního rotvajlera.

  Rotvajleři téměř vyhynuli

  V polovině 19. století začaly dlážděné silnice a železnice měnit způsob, jakým lidé přiváděli dobytek na trh. Při přepravě dobytka už nebyli pastevečtí psi potřeba, a tak se rotvajleři ocitli bez práce. Počty se dále snižovaly. Plemeno téměř úplně vymizelo, ale malá skupina chovatelů tvrdě bojovala, aby je udrželi. Ve 20. století našlo plemeno nový účel sloužící v armádě a u policie.

  Existují dva způsoby, jak vyslovit jejich jméno

  Rottweiler je německé plemeno, takže pokud ho chcete vyslovit německy, je to rott-vile-er. Samozřejmě, pokud jste ve Spojených státech, rott-why-ler je také přijatelný, uvádí Rover.

  zdroj: Mentalfloss, AKC, Rover