Poznejte zvířata, která žijí na nejchladnějších místech na Zemi

Přidat na Seznam.cz

Na Antarktidě panují extrémní klimatické podmínky, teploty zde klesají až k -58 °C. Tyto nehostinné podmínky způsobily, že si všichni živočichové žijící v této oblasti museli vyvinout adaptace, které jim umožnily přežít. Navzdory extrémnímu počasí zde žije celá řada živočichů, kteří tuto oblast nazývají svým domovem.

Antarktida je mrazivý polární kontinent nacházející se na dně světa. Jejími nejbližšími kontinentálními sousedy jsou Austrálie a Jižní Amerika, ale tyto země mají s Antarktidou jen málo společného, pokud jde o životní prostředí a biologickou rozmanitost, připomíná A-Z-Animals.

Vzhledem k malému množství srážek je Antarktida považována za zmrzlou poušť. Většina jejích živočichů jsou extrémofilové, tedy vzácné organismy dobře přizpůsobené k životu v prostředí, ve kterém by většina pozemských tvorů jen těžko přežila. Mezi nejznámější antarktické živočichy patří tučňáci, tuleni leopardí a kosatky. Na jaká další zvířata zde můžete narazit?

Lední medvěd

Lední medvěd obývá jedno z nejchladnějších míst na planetě, polární kruh. Přestože je největší suchozemskou šelmou na světě, je také jednou z nejzranitelnějších. S oteplováním planety vlivem klimatických změn led taje, což ohrožuje budoucnost tohoto druhu. Ve skutečnosti jsou lední medvědi v některých oblastech již vyhubeni v důsledku ztráty životního prostředí.

Existují rezervace, kde lze lední medvědy chránit. Tyto rezervace slouží jako útočiště pro tento druh. Umožňují také vědcům studovat a dozvědět se více o tomto fantastickém zvířeti.

Tučňák císařský

Tito tučňáci přežívají v chladu díky svému vnějšímu peří. Kromě toho mají specializované uspořádání peří, které jim pomáhá přizpůsobit se drsným větrným podmínkám.

Tučňákovi císařskému bohužel hrozí vyhynutí v důsledku lidské činnosti v Antarktidě, jako je nadměrný rybolov a globální oteplování. Tento druh je důležitou součástí antarktického ekosystému a jeho ztráta by měla drastické následky.

Albatros královský

Albatros královský je velký mořský pták z čeledi albatrosovitých. S průměrným rozpětím křídel přes 3 m je spolu s albatrosem potulným jedním ze dvou největších druhů albatrosů. Albatros královský je v dospělosti také nejbělejší ze všech albatrosů, má bílé tělo, hřbet a hlavu. Horní část křídel je rovněž bílá s černým pruhováním, které s věkem světlá. Albatros královský se živí především hlavonožci, jako jsou olihně, ale konzumuje také některé ryby a drobné korýše.

Tuleň krabožravý

Tuleň krabožravý je středně velký a poměrně štíhlý, bledě zbarvený tuleň, na kterého narazíte především na plovoucích krách. Právě na nich tento tuleň rád odpočívá, páří se a navazuje sociální interakce s ostatními tuleni.

Tuleni krabožraví jsou nejhojnějším druhem tuleňů na světě. Tento úspěch tohoto druhu je dán jeho specializovanou predací hojného antarktického krilu, pro který má unikátně přizpůsobenou, sítovitou stavbu zubů.

Plejtvák obrovský

Plejtvák obrovký je mořský savec, který dorůstá délky 29,9 metru a hmotnosti až 199 tun a je největším známým živočichem, který kdy existoval. Dlouhé a štíhlé tělo může mít na hřbetě různé odstíny šedomodré barvy a zespodu je poněkud světlejší. Rozpoznávají se čtyři poddruhy: B. m. musculus v severním Atlantiku a severním Pacifiku, B. m. intermedia v Jižním oceánu, B. m. brevicauda v Indickém oceánu a jižním Pacifiku, B. m. indica v severním Indickém oceánu. Ve vodách u Chile žije také populace, která může představovat pátý poddruh.

Zdroj: a-z-animals.com, Instagram