Se správnými pomůckami si poradíte s obráběním rychle a spolehlivě 

Přidat na Seznam.cz

Obrábění kovů je velmi složitý obor, který prochází neustálými inovacemi. V posledních letech mu dominují hlavně počítačem řízená centra, jež zvládnou vyrábět jeden přesný díl za druhým. Ani ta však nemohou nikdy poskytnout stoprocentní jistotu. Jak bezpečně zkontrolujete každý obrobek? 

Předepsané rozměry 

Nezáleží na tom, jestli zrovna vytváříte díly pro automotive, energetický, přepravní, letecký, zdravotnický, či jakýkoliv jiný průmysl, ve všech případech se musíte vypořádat s pouhými setinami milimetru. Takto nepatrné rozměry vyžadují extrémní opatrnost a špičkové vybavení. Bez čeho se určitě neobejdete? 

Speciální pozornost si zaslouží hlavně čtyři základní druhy kalibrů, s jejichž pomocí zkontrolujete předepsané úchylky obrobků. Kalibr válečkový si poradí s vnitřními tvary, přičemž jeho opakem je třmenové provedení (to slouží k identifikaci vnějších rozměrů). 

Podobná situace platí i z hlediska řezání závitů. Ty se velmi obtížně měří typickými měřidly, a přesně proto vyžadují zapojení závitového kalibru (s ním vyzkoušíte vnitřní šroubovici) a závitových kroužků (ty se hodí pro vnější šroubovici). 

Orientujte se podle tabulek 

Stačí letmý pohled do strojírenských tabulek a ihned zjistíte, jak velké množství kalibrů budete pro svou činnost potřebovat. V reálném provozu se totiž setkáte s desítkami a desítkami různých normovaných rozměrů obrobků. Na identifikaci každého z nich je nutné disponovat adekvátní pomůckou. 

S tím se pojí i poměrně vysoká cena celého balíku daných pomůcek. Ačkoliv se jedná o zcela zásadní investici, ani přesto není dobré zbytečně utrácet. Přesně proto se mrkněte na webové stránky e-shopu https://www.nastroje.cz/kalibry-a-meridla/kalibry/, kde v mžiku objednáte všechny položky za nejnižší ceny na trhu.