Trpí váš pes částečnou nebo úplnou hluchotou? Psí znaková řeč se dá naučit
Ačkoliv je takzvané znakování základem každého profesionálního výcviku, určitě se najde velké množství lidí, kteří ani netuší, že něco takového existuje. Podle odborníků by se každý psí majitel měl naučit aspoň základy této komunikace, čímž si může do budoucna ušetřit mnoho problémů.
Možná vás to nepotěší, ale podle některých studií je k částečné či úplné hluchotě náchylné 5 – 10 % psí populace. Existují dokonce studie tvrdící, že psi s bílým zabarvením jsou na tom statisticky ještě hůře a právě u nich je ta největší šance, že je hluchota postihne.
Pokud si říkáte, že se takové omezení vašeho miláčka netýká, protože je ještě příliš mladý, pak na tom vůbec nezáleží. Hluchota není způsobená jen stářím, ale také může být navozena zraněním anebo je skryta v jeho genetické výbavě. Pokud chcete mít aspoň v tom posledním případě jistotu, že vašemu pejskovi nic takového nehrozí, existuje speciální test BAER, jenž dokáže odhalit vrozenou hluchotu a stojí pouze pár stovek korun.
Pokud tedy zjistíte, že pes tuto vadu vrozenou má, anebo na něm jasně pozorujete, že jeho sluch už není takový, jaký býval, co dělat? Určitě nepanikařte a začněte okamžitě zjišťovat, kde se dá naučit psí znaková řeč.
Dnes už je přístup k takovým znalostem mnohem jednodušší. Díky internetu lze snadno zjistit, že existují kurzy a knihy, ze kterých se vše velmi snadno naučíte. Naučit se tuto řeč prý není vůbec nic složitého, takže obavy z toho, že to bude podobně obtížné jako u lidí, mít nemusíte. Pro každý základní povel existuje daný znak rukou, lze najít i varianty s jednotlivými písmeny, nicméně to už bude spíše pro zkušenější znakaře. Nejrozšířenější metodou takzvaný systém K9Sign, jehož autorem je výzkumník Sean Senechal, který založil AnimalSign Centre. K9Sing systém vychází z amerického znakového jazyka (ASL).
Podle některých výzkumníků mají znakové povely až o 17 % vyšší pravděpodobnost, že je pes poslechne. Podle jedné nedávné studie pes zareaguje na znakovou řeč správně v 99 % případů, což je pravděpodobnost, která určitě potěší.
Odborníci tedy doporučují každému majiteli, ať se naučí aspoň základní povely nehledě na barvu psa či jeho vyšetření. Majitel se vyhne dlouho dopředu případnému stresu z toho, co dělat, když zjistí, že se sluchem jeho miláčka je něco v nepořádku. Příprava totiž dělá mistry.
Zdroj: pesweb.cz, Youtube