Zornice koček se nemění jen ve tmě. Kdy ještě ke změně dochází?

Přidat na Seznam.cz

Možná ještě nemáme technologii na čtení kočičích myšlenek, ale podle velikosti zorniček našeho mazlíčka můžeme určit několik věcí.

Co se vám snaží říct kočičí zorničky?

Zorničky se stahují a rozšiřují nejen v reakci na světlo, ale také na emoce, píše DailyPaws. Kolem zornic jsou svaly, které se buď rozšiřují, nebo zužují na základě emoční odezvy. Ve stresové situaci způsobí sympatický nervový systém vaší kočky rozšíření zornic. Představte si to jako jejich reakci „bojuj nebo uteč“. Naproti tomu parasympatický nervový systém jim umožňuje relaxovat neboli „odpočívat a trávit“ a zorničky se stáhnou.

Malé zornice

Nezapomeňte, že zornice se mohou měnit nejen na základě emocí, ale také kvůli světlu. Když je oko vystaveno jasnému světlu, zornice se zmenší ve snaze chránit oko a udržet světlo venku. V jiných případech může malá nebo štěrbinovitá zornice jednoduše znamenat, že je vaše kočka uvolněná.

Velké, rozšířené zornice

Ve tmě se zornice naopak zvětšují, aby propouštěly více světla. Kočičí zorničky se rozšiřují při slabém osvětlení, aby se zlepšilo jejich vidění, protože kočičí oči jsou ve skutečnosti uzpůsobeny tak, aby se rozšířily, což kočkám umožňuje vynikající noční vidění. Pokud se jejich zorničky zdají být rozšířené i při jasném světle, může to znamenat stres, strach nebo obavy.

Zorničky mandlového tvaru

Pokud má vaše kočka mandlové zorničky, obvykle to znamená, že je v klidu. Nejsou ani ustarané, ani uvolněné, ale uvědomují si své okolí.

Kdy je nutná návštěva veterináře

Zorničky se mohou během jednoho dne stokrát změnit, takže proměnlivé velikosti a tvaru zorniček se není třeba obávat. Zakalení oka, změna barvy oka nebo duhovky, jakýkoli otok, nadměrné mrkání, výtok z oka nebo to, že si vaše kočka oko tře, mohou být příznaky očního problému, například anizokorie.
Protože obě zornice by měly přijímat stejné vstupní informace, měly by být identické. Pokud tomu tak není, jde o blok nebo překážku buď v nervových drahách přivádějících informace do oka, nebo o fyzický problém se strukturami očí, které znemožňují reagovat na nervové vstupy. Považuje se to za významný a závažný příznak základního zdravotního problému.
Pokud si všimnete některého z uvedených příznaků, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Zdroj: dailypaws.com