Emu vs. pštros: Poznáte mezi nimi rozdíl?

Přidat na Seznam.cz

Emu a pštros jsou nelétaví ptáci patřící do čeledi kasuárovití. Jsou to největší žijící nelétaví ptáci, a proto jsou často zaměňováni. Nepomáhá jim ani to, že jsou si tak podobní, mají velké oči, půvabně přitroublé obličeje a dlouhé, štíhlé krky a nohy.

Není však příliš obtížné tyto ptáky od sebe rozeznat, když víte, co hledáte, píše web A-Z-Animals. Liší se velikostí, zbarvením, stanovištěm a dalšími znaky. Dokonce i jejich vejce se od sebe značně liší.

Pštrosi jsou mnohem větší

Emu jsou poměrně velcí ptáci. Dorůstají výšky až 190 cm a mohou vážit až 25 kg. Pštrosi jsou však ještě větší. Mohou dorůstat výšky až téměř 3 metrů a vážit až 130 kilogramů.

Emu žijí kratší dobu

Emu mohou urazit velké vzdálenosti, a když je to nutné, dokáží sprintovat rychlostí 45 km/h. Živí se různými rostlinami a hmyzem, ale je známo, že vydrží celé týdny bez jídla. Bohužel se emu dožívají jen 10-20 let. Nejstaršímu emu, který byl kdy zaznamenán, bylo 38 let.
Naproti tomu pštrosi se dožívají velmi vysokého věku, 30-50 let. V zajetí se někteří pštrosi dožívají více než 60 let.

Žijí na různých kontinentech

Oba tito nelétaví ptáci žijí v teplých biotopech, ale nacházejí se ve velmi odlišných částech světa. Pštrosi žijí v afrických pouštích, zatímco emu žijí na většině území Austrálie.

Emu mají menší křídla

Křídla emu jsou obtížněji rozeznatelná než křídla pštrosa. Jedním z důvodů je jejich velikost, rozpětí křídel emu je mnohem menší. Svou roli hraje také zbarvení. Zatímco pštrosi mají často bíle lemovaná křídla, která kontrastují s jejich tmavě zbarveným tělem, zbarvení emu je jednotnější.

Pštrosi mají na každé noze pouze dva prsty

Jedinečným znakem pštrosů jsou jejich nohy se dvěma prsty. Většina ptáků, včetně emu, má na každé noze tři prsty. Pštrosí nohy jsou také uzpůsobeny k rychlosti, mají dlouhé šlachy, které jim umožňují běžet rychlostí až 70 kilometrů za hodinu.

Vejce emu jsou menší

Pokud se nacházíte v blízkosti nelétavého ptáka, který právě snesl vejce, bude neuvěřitelně snadné je od sebe rozeznat pohledem na skořápky. Vejce emu mají tmavě zelenou barvu a jsou malá. Pštrosí vejce jsou krémové barvy a váží až 1600 gramů.

Pštrosi jsou všežravci

Pštrosi jsou všežravci, živí se převážně rostlinnou potravou, ale také hmyzem a malými ještěry.
Emu jsou obvykle býložravci, kteří se živí semeny, plody a květy. Mohou však příležitostně sníst i hmyz, pokud se jim naskytne příležitost.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube