Zastřešení na zahradu by mělo být kvalitní

Přidat na Seznam.cz

Vybudovat si na zahradě či dvorku venkovní posezení rozhodně není hloupý nápad. Člověk si tím vlastně do jisté míry zařídí nový pokoj, ovšem na čerstvém vzduchu. Problém je, že do tohoto pokoje může kdykoliv začít pršet. Proto je vhodné si zajistit nějakou formu zastřešení.

Nízká cena rovná se nepříliš dobrá kvalita

Samotná realizace venkovního posezení se může docela dobře prodražit, zvláště, když je potřeba vyrobit i podlahu. Je proto pochopitelné, že mnoho lidí už střechu nechce, případně se snaží si ji vytvořit, co nejlevněji to jen jde.

Takovéto snažení se však jen málokdy nemíjí účinkem. Různé nepromokavé plachty sice mohou samy o sobě vydržet relativně velkou zátěž, nicméně proti silným větrným poryvům jsou víceméně bezbranné. Stačí jen, aby zafoukalo trochu více, a i sebelepší plachta se začne trhat. 

Proto je lepší se spolehnout na sice cenově náročnější, avšak mnohem stálejší řešení. Dobrou volbou jsou kupříkladu pergoly či zahradní altány.

Vypadají dobře

Výše zmíněné konstrukce jsou daleko robustnější, pevnější a tím pádem i spolehlivější než plachty. Ani v případě skutečně silného větru by se dobře ukotvenou pergolou, potažmo altánem nemělo nic dramatického stát. V našich zeměpisných šířkách jsou extrémy typu tornádo skutečně řídkým jevem.

Oproti levnému řešení však mají pergoly a altány ještě jednu pozitivní vlastnost, a sice vizuální kvality. Ty mohou být na skutečně vysoké úrovni. Je samozřejmě potřeba si vybrat správný model, ideálně si ho nechat vyrobit na míru. Pouze pak bude mít zákazník jistotu, že se na jeho pozemku bude zastřešení vypadat opravdu dobře.

Materiál

V současné době se nejvíce používají pro výrobu pergol a altánů kovy, typicky třeba hliník, ovšem i dřevo je stále poptávané. To je sice potřeba jednou za čas opatřit ochranným nátěrem, nicméně tento přírodní materiál se v naturálním prostředí zahrádek vyjímá stále nejlépe. 

Navíc dřevěné pergoly lze doplnit i některými plotovými zástěnami, které tvoří jednak ochranu před větrem, jednak fungují tak trochu i jako clona před zvědavci.