Že krokodýli neumí skákat? Mýtus! Dovedou u toho i lovit!

Přidat na Seznam.cz

Mýtus, že krokodýl neumí vyskočit, je hojně rozšířený. Podívejte se na krokodýla, který nejen, že dokáže skákat, ale dokáže také ulovit letící dron!

Známe téměř třicet druhů krokodýlů, kteří, spolu s ptáky, obývají naši planetu nejdéle. Jejich první předci žili spolu s dinosaury, a to asi před 83 miliony let. Jejich největším předkem byl zřejmě Deiosuchus, který mohl měřit až 12 metrů a vážit i osm tun! Oproti němu jsou jeho dnešní príbuzní jen malou napodobeninou. Kromě rozměrů však zůstali krokodýli stále stejní, a to včetně techniky lovu.

Krokodýl nebo aligátor

Mnoho lidí si tato zvířta plete, ačkoliv jejich rozlišení je poměrně snadné. Snad největším rozdílem je tlama, která má u krokodýla tvar písmene V, je úzká a štíhla. U aligátorů je tlama široká, oblá a připomíná spíše písmeno U.

Lov

Většina krokodýlů loví tak, že svou kořist stáhnou pod hladinu, kde se utopí. I o to se zřejmě tento krokodýl pokoušel. Tato zvířata se většinou drží blízko hladiny, tělo přitom nechávají pod vodou, a když přijde vhodný okamžik, dokáží se prudkým pohybem těla vymrštit do výšky. Díky tomu dokáží vyskočit i pro tu kořist, která se vznáší nad hladinou.

zdroj: peerj, epochaplus, basicbiology