Malý plazivý dráček, který vám vezme dech! O koho jde?

Přidat na Seznam.cz

Agamy vousaté žijí ve volné přírodě těžký život. Jsou to praví obyvatelé pouště, kteří trpí neustálým nedostatkem potravy a vody. A ony samy jsou zase důležitým zdrojem potravy pro šelmy. Tento způsob přežití funguje nejen v poušti, ale i v terarijních podmínkách. A to je jeden ze základních důvodů, proč se agama vousatá stala ideálním obyvatelem terária, uvádí portál Agualog.

Přirozeně krotká

Agama vousatá kouše jen zřídka, což je vlastnost, kterou většina majitelů zvířat považuje za pozitivní. Mohou se vyskytnout individuální odchylky, ale obvykle agama vousatá dává dostatečně najevo, že než kousne, otevře doširoka tlamu a zasyčí.

Roztomilost

Agama vousatá patří k druhu Pogona vitticeps- má nejširší hlavu ze všech druhů Pogonas. Díky tomu vypadají zejména mláďata pro nás lidi obzvlášť půvabně. Tvorové s velkou hlavou v nás lidech instinktivně probouzejí ochranitelské pudy.

Široce rozšířené a bohaté varianty

Ve volné přírodě je agama vousatá rozšířena v pouštních oblastech východní části Austrálie. Je považována za zcela neohroženou a není zařazena na Červený seznam IUCN. Vzhledem k tomu, že dochází ke křížením jedinců z různých populací, kteří se ve volné přírodě nikdy nepotkají, poměrně rychle vznikají genetické varianty, které se projevují nejen ve zbarvení.

Bez těsného příbuzenského křížení by neexistovala jediná domácí forma zvířete, tj. žádní psi, žádné kočky, žádný skot, ovce ani koně, žádná kuřata a žádné barevné formy agamy vousaté. Jsou v podstatě stejně zdravé a vhodné k přežití jako jejich divoce zbarvení a volně žijící příbuzní.

Pozor na přemnožení

Míra reprodukce agam vousatých je velmi vysoká. Samice produkují v každé snůšce 11 až 16 vajec. Pohlavní dospělosti dosahují ve věku 2-3 let a samice mohou vyprodukovat několik snůšek ročně. Zodpovědný chov zvířat vždy zahrnuje přísný výběr a správné zacházení s chovnými jedinci.

To stojí peníze, a proto jsou agamy vousaté špičkové kvality vždy o něco dražší. Kvalitní agamy vousaté vám vždy poskytnou mnoho potěšení.

Zdroj: aqualog.de