Antilopa plave o život, aby unikla krokodýlím čelistem

Přidat na Seznam.cz

Honičky se většinou odehrávají na souši. Když je ale predátorem krokodýl a zamýšlenou kořistí vodní antilopa, přesouvá se celá akce pochopitelně do vody. Podívejte se, jak musela antilopa sprintovat přes širokou řeku, aby jen o vlásek unikla smrti.

Turisté plavící se po řece Kwando v národním parku Chobe v Botswaně se kochali pohledem na divoká africká zvířata, která se přicházela na břeh napít.

Ladná antilopa

Pozorovali, jak antilopa voduška červená vstoupila do vody a vydala se na druhý břeh. Asi znala to přísloví, že na druhé straně bývá tráva vždycky zelenější. Málem ji to ale stálo život.

Poklidná scéna se v okamžiku změnila v napínavou podívanou, když se za antilopou objevil krokodýl. Voduška vycítila nebezpečí a zrychlila. Doslova plavala o život.

Tahle středně velká antilopa žije v bažinatých oblastech nebo na březích řek a jezer. Díky dlouhým končetinám a zvláštním kopýtkům se bez obtíží dokáže pohybovat po kluzkém bahně a brodit se vodou. Kromě toho výborně plave. V případě nebezpečí proto utíká do vody a nebojí se ani na hloubku. Většinu šelem to od dalšího pronásledování odradí.

Vytrvalý krokodýl

V tomto případě byl ale predátorem krokodýl, který je vodě jako doma. Turisté se zatajeným dechem sledovali honičku přes řeku. Voduška se dokázala udržet před krokodýlem, ten ale její náskok rychle stahoval. Jednou už po antilopě chňapl čelistmi a minul jen o několik centimetrů.

Své kořisti se však nechtěl vzdát a pokračoval v pronásledování. To je u krokodýlů celkem neobvyklé. Většinou nehnutě číhají na vhodný okamžik, aby pak bleskově vyrazili z vody a zakousli se do své oběti. Takovou příležitost si zřejmě nechtěl nechat ujít.

Byla to dokonalá ukázka krokodýlí vytrvalosti a antilopí obratnosti, která s kouskem štěstí dopadla dobře pro antilopu.

Zdroj: Latest Sightings