V moskevské zoo zemřel aligátor, který přežil 2. světovou válku

Přidat na Seznam.cz

Saturn, narozený a odchycený v USA, měl 84 let, což je pro aligátora velmi zralý věk. Saturn byl díky své mimořádné historii velkou atrakcí moskevské zoo.

Budoucí obyvatel Moskvy se narodil v roce 1936 ve volné přírodě v Mississippi. Byl chycen hned po narození a odvezen do Německa, kde ho koupila berlínská zoologická zahrada.

Podle legendy po mnoho let byl Saturn oblíbeným zvířetem Adolfa Hitlera. To není pravda, je ale pravda, že Hitler rád navštěvoval berlínskou zoologickou zahradu a úmyslně se zastavil vždy u klece s americkým aligátorem.

Berlínská zoologická zahrada se v druhé polovině války stala obětí četných bombových náletů. Během bombardování v listopadu 1943 byla zabita většina aligátorů a krokodýlů. Pouze sto ze zvířat z 16 000 přežilo válku, které v zoologické zahradě žily.

Saturn přežil téměř tři roky v divočině ve zbořeném Berlíně. Britští vojáci ho našli, chytili a předali Rusům, kteří sbírali živá zvířata z německých zoologických zahrad. V létě roku 1946 vzali aligátora do Moskvy, “ .

Saturn se díky své historii okamžitě stal velkou atrakcí místní zoo a také proto, že byl prvním aligátorem v historii moskevské zoo.

Ve čtyřicátých a padesátých letech byl velkou hvězdou sovětských médií. Později se několikrát stal obětí vandalů a chuligánů, kteří mimo jiné hodili na něj kameny a láhve.

Saturn zemřel v sobotu 23. května 2020 ve věku 84 let.