Není to aprílový žert: ryby umí sčítat a odčítat

Přidat na Seznam.cz

Vědci tento výsledek nečekali, ale nejde o aprílový žert: podle zjištění vědců z Bonnské univerzity umí ryby sčítat a odčítat až do pěti, jak v pátek oznámila univerzita. Informovaly o tom noviny Die Rheinpfalz.

Německá zooložka Vera Schlüsselová nechala v rámci studie cichlidy a rejnoky provádět jednoduché sčítání a odčítání. „Museli přitom zvýšit nebo snížit původní hodnotu o jedničku,“ vysvětlila Schlüsselová. K tomu použila se svým týmem metody, které již byly vyzkoušeny u jiných živočišných druhů a jež umožňují testovat matematické schopnosti.

Rybám ukázali sbírku geometrických tvarů, například čtyři čtverce. Pokud byly modré, znamenalo to “přidej jednu”. Žlutě podbarvené čtverce znamenaly “odečti jedničku”. Poté byly úkoly vymazány a zvířatům byly ukázány nové obrázky – jeden s pěti čtverci a druhý se třemi. Pokud připlavaly ke správnému obrázku – tj. při sčítání pět modrých čtverečků místo čtyř – byly ryby odměněny potravou. Pokud odpověděly špatně, nedostaly nic.

Žádná mozková kůra
Aby vědci ověřili, zda ryby dokážou své znalosti použít i při řešení nových úkolů, změnili po fázi učení úkoly. Zjistili, že ryby nyní dokážou řešit i úlohy tři plus jedna a tři minus jedna. Ryby také správně počítaly v kombinaci několika geometrických tvarů, jako je čtverec, trojúhelník a kruh.

Vědce překvapila i výkonnost okounů a rejsků, protože nemají mozkovou kůru. U lidí je mozková kůra zodpovědná za většinu složitých kognitivních úkolů. Kromě toho není známo, že by tyto dva druhy ryb potřebovaly dobré porozumění počtům. Vedoucí studie Schlüsselová považuje výsledky své práce za potvrzení toho, že lidé mají tendenci podceňovat jiné druhy.

Zdroj: Die Rheinpfalz