10 nebezpečných zvířat, některé nejsou tak známé. Patří mezi ně homolice, pralesnička nebo čtverzubec

Přidat na Seznam.cz

Žraloci sice hrají hlavní role v nejkrvavějších filmových trhácích a pavouci mají monopol v oblasti fobií, ale když se podíváme na fakta, ani jeden z těchto tvorů není ani zdaleka tím nejděsivějším, co se na naší planetě vyskytuje. Ve skutečnosti existuje mnoho divokých zvířat, malých i velkých, která jsou vyloženě smrtící. Zde je 10 nejnebezpečnějších zvířat na světě.

Buvol kapský

Buvoli kapští, kterých je v subsaharské Africe asi 900 000, jsou poměrně mírným druhem. Pokud jsou ponecháni sami sobě, raději se pohybují v mohutných stádech, aby se pásli nebo se shromažďují kolem napajedel.
Je-li však jeden z nich, nebo jeho mládě, ohrožen nebo zraněn, stává se ztělesněním své přezdívky: černá smrt. Mohou dorůstat výšky až 1,5 metru a váhy téměř 2 000 kg. Jsou také známí tím, že neváhají zaútočit na jedoucí vozidla. S jejich rohy si opravdu nechcete zahrávat.

Homolice síťkovaná

Tito krásní tvorové obývají teplé tropické vody Karibiku, Havaje a Indonésie. Jsou okamžitě rozpoznatelní díky svým hnědobílým mramorovaným ulitám. Vyskytují se v mělkých vodách blíže k pobřeží, v blízkosti korálových útesů a skalních útvarů a pod písčitými mělčinami.
Nezkoušejte se však těchto plžů, kteří mohou být až šest centimetrů dlouzí, dotknout. Jejich skryté harpunovité „zuby“ obsahují jed, známý jako konotoxin, který z nich činí jeden z nejjedovatějších druhů plžů.
Pokud vás homolice bodne, okamžitě se vydejte do nemocnice, protože proti jedu neexistuje žádný lék. Toxin brání nervovým buňkám ve vzájemné komunikaci, takže během několika okamžiků ochrnete.

Pralesnička strašná

Skupina pestře zbarvených žab žije převážně v severní části Jižní Ameriky. Jen několik druhů je pro člověka obzvláště nebezpečných. Nejsmrtelnější z nich, pralesnička strašná, obývá malý rozsah deštných pralesů podél pacifického pobřeží Kolumbie a dorůstá délky kolem dvou centimetrů.
Její jed, zvaný batrachotoxin, je tak silný, že v jedné žábě je ho tolik, aby zabil deset dospělých mužů. A pouhé dva mikrogramy stačí k usmrcení jednoho jedince. Není divu, že domorodí obyvatelé Emberá po staletí opatřovali hroty svých šipek používaných k lovu žabím toxinem.
Bohužel, kvůli odlesňování se žába dostala na několik seznamů ohrožených druhů. Ale i když ji při túře vzácně spatříte, nesahejte po ní.

Čtyřhranka

Tyto průhledné, téměř neviditelné bezobratlé živočichy, považuje Národní úřad pro oceán a atmosféru za nejjedovatější mořské živočichy na světě. Mají až 15 chapadel, z nichž každé dorůstá délky až 305 centimetrů, a všechna jsou vybavena tisíci žahavými buňkami – tzv. nematocystami – které obsahují toxiny. Ty současně napadají srdce, nervový systém a kožní buňky.
Přestože existují protijedy, jed je tak silný, že mnoho ze stovek každoročně hlášených obětí utrpí šok a utopí se. Nebo zemře na selhání srdce dříve, než se dostane na břeh.
I když máte to štěstí, že se dostanete do nemocnice a dostanete protilátku, přeživší mohou někdy pociťovat značné bolesti ještě několik týdnů poté a mít ošklivé jizvy po chapadlech.

Čtverzubci

Čtverzubci se vyskytují v tropických mořích po celém světě, zejména v okolí Japonska, Číny a Filipín. Jejich neurotoxin, zvaný tetrodoxin, se nachází v kůži, svalové tkáni, játrech a ledvinách ryby. Tomu všemu je třeba se při přípravě ke konzumaci vyhnout.
Ačkoli setkání s volně žijícími rybami je nebezpečné, riziko úmrtí v případě konzumace ryby fugu se zvyšuje v zemích, kde je považována za delikatesu a smí ho připravovat pouze vyškolení kuchaři s licencí. I v tomto případě dochází několikrát ročně k náhodnému úmrtí v důsledku požití.
Tetrodotoxin je až 1200krát jedovatější než kyanid a může způsobit odumření jazyka a rtů, závratě, zvracení, arytmii, potíže s dýcháním, ochrnutí svalů a v případě neléčení i smrt.

Mamba černá

Ačkoli jsou druhy jako kobra královská nebezpečné svými jedy, mamba černá je smrtelně nebezpečná zejména díky své rychlosti. Tento druh, který se vyskytuje v savanách a skalnatých oblastech jižní a východní Afriky, je nejrychlejší ze všech hadů. Plazí se rychlostí až 20 km za hodinu, což značně ztěžuje útěk v odlehlých oblastech.
Naštěstí černé mamby obvykle útočí jen v případě ohrožení, ale když už se tak stane, uštknou opakovaně a jediné kousnutí jim dodá tolik jedu (směs neuro- a kardiotoxinů), že by zabilo deset lidí. A pokud člověk nedostane do 20 minut odpovídající protijed, je kousnutí téměř stoprocentně smrtelné.

Krokodýl mořský

Floridští aligátoři jsou sice děsiví, ale nemají nic společného se svými příbuznými. Ze všech druhů na světě je největší a nejnebezpečnější krokodýl mořský, který obývá oblast Indopacifiku od části Indie a Vietnamu až po severní Austrálii.
Tito zuřiví zabijáci mohou dorůstat délky až 7 metrů a vážit více než 2 000 kg, navíc je známo, že ročně zabijí stovky lidí. Ve skutečnosti má celá krokodýlí populace na svědomí více lidských životů než žraloci. Krokodýli mořští jsou obzvláště smrtící, protože jsou vynikajícími plavci ve slané i sladké vodě a dokáží rychle zaútočit kousnutím.

Moucha tse-tse

Moucha tse-tse, která je často považována za nejnebezpečnější mouchu na světě, se běžně vyskytuje v subsaharských zemích. Zejména v centrální části kontinentu, včetně Sudánu, Demokratické republiky Kongo a Angoly.
Zatímco samotné mouchy jsou krvelačný hmyz, který se obvykle živí v době největšího tepla, jejich skutečná hrozba spočívá v parazitech, které šíří a kteří jsou známí jako trypanozomy. Tyto mikroskopické patogeny jsou původci africké spavé nemoci. Onemocnění, které se vyznačuje neurologickými a meningoencefalitickými příznaky, včetně změn chování a špatné koordinace, a také poruchami spánkového cyklu, které daly nemoci její název.
Pokud se neléčí, může vést až k úmrtí. Ačkoli neexistují žádné vakcíny ani léky, které by infekci zabránily, mezi metody ochrany patří volba neutrálních barev oblečení, vyhýbání se křovinám během dne a nošení oblečení ošetřeného permethrinem.

Komáři

Komár obecný, který měří v nejmenší velikosti pouhých 0,1 cm a je ještě menší než moucha tse-tse, se řadí na druhé místo v našem seznamu nejnebezpečnějšího hmyzu. To kvůli množství úmrtí, která každoročně způsobují různé patogeny přenášené několika z více než 3 000 druhů komárů na celém světě.
Tento hmyz, který se vyskytuje ve všech oblastech planety s výjimkou Antarktidy, je hlavním přenašečem nemocí, jako jsou malárie, encefalitida, elefantiáza, žlutá zimnice, horečka dengue, západonilský virus a virus Zika.
Dohromady postihují přibližně 700 milionů lidí a ročně jich zabijí zhruba 725 000. Vzhledem k tomu, že komáry přitahuje teplota našeho těla a CO₂, který vydechujeme, je naším nejlepším nástrojem prevence infekce používání repelentů s vysokým obsahem účinných látek.

Lidé

Překvapeni? Jsme přece také zvířata. A vzhledem k tomu, že se navzájem zabíjíme už 10 000 let a celkový počet obětí jen ve válkách se odhaduje na 150 milionů až jednu miliardu, je jasné, že jsme na prvním místě seznamu.
Ačkoli se říká, že nyní žijeme v nejmírumilovnějším období než kdykoli jindy v naší historii, stále se navzájem napadáme s neuvěřitelně vysokou mírou nesmyslné brutality, od násilí se střelnými zbraněmi ve městech, až po teroristické útoky po celém světě.
Jsme nebezpeční i pro ostatní živočichy, vzpomeňme na globální oteplování a ničení lesů a korálových útesů. Vzhledem k tomu, jakou hrozbu představujeme pro nespočet dalších tvorů, jsme na seznamu nejnebezpečnějších zvířat na světě bez problémů na prvním místě.

Zdroj: www.cntraveller.com