5 zajímavých zvířat, o kterých jste pravděpodobně neslyšeli

Přidat na Seznam.cz

Vědci odhadují, že na světě žije téměř 9 milionů druhů živočichů, ale 86 % suchozemských a 91 % mořských živočichů dosud nebylo identifikováno. K popsání zbývajících neklasifikovaných druhů by bylo zapotřebí neuvěřitelných 1 200 let. Bohužel mnohé z nich vyhynou dříve, než se je podaří identifikovat. Dokonce i mezi známými živočichy je mnoho druhů, o kterých lidé nikdy neslyšeli. Zde je představení pěti živočichů, které podle deníku DiscoverMagazine možná neznáte, ale rozhodně stojí za to je znát.

Králík japonský

Tento vzácný druh králíka, známého také pod názvem králík amamský, se vyskytuje pouze na dvou malých ostrovech, které jsou součástí souostroví Amami v jižním Japonsku. Tito 4-6kiloví noční králíci jsou primitivní a příbuzní dávným králíkům, kteří žili na pevnině, a proto se o amamských často mluví jako o živé fosilii. Jejich počet se zmenšil, protože se stali kořistí jiných zvířat, především invazního druhu mangusty. Když vláda mangusty vyhubila, populace králíků vzrostla a v roce 2013 byli ze seznamu ohrožených druhů vyřazeni. Zajímavé je, že na rozdíl od jiných králíků se amamové rozmnožují pouze dvakrát ročně a rodí pouze jedno nebo dvě mláďata.

Bongo lesní

Bongo lesní (také antilopa bongo) má rohy a načervenalou srst se žlutými nebo bílými svislými pruhy, které jim slouží jako úkryt před predátory. Tato zvířata jsou obecně neteritoriální a snadno se plaší. Když se vyděsí, vyhledají tito rychlí běžci bezpečnější místo a neobvykle stojí zády k nebezpečí. Díky svému značení jsou zezadu méně nápadní a tato pozice jim také poskytuje výhodu, že mohou snáze utéct. Ve volné přírodě žije už jen asi 100 horských bongů, takže jsou kriticky ohroženi.

Kapybara

Představa více než stokilového hlodavce může znít děsivě, ale tito hlodavci, kteří jsou největší na světě, se v ničem nepodobají průměrné myši nebo krysám. Tito obrovští, ale mírní tvorové jsou neuvěřitelně přátelští, milí a láskyplní k ostatním kapybarám a jiným zvířatům, ať už ve volné přírodě, nebo když jsou chováni jako domácí mazlíčci. Kapybara pochází z Jižní Ameriky a je to polovodní býložravec. Kapybary se přizpůsobily životu v blízkosti lidí, a dokonce s nimi koexistují v obytných čtvrtích.

Luskoun

Tento savec je známý v Asii a Africe, zbytek světa se s ním seznámil, když byl zmíněn jako možný zdroj přenosu covid ze zvířat na člověka. Ačkoli vypadá podobně jako mravenečník nebo pásovec, je tento jediný šupinatý savec na světě ve skutečnosti příbuznější medvědům, kočkám a psům. Luskouni existují již 80 milionů let a v současné době jim hrozí vyhynutí. Jsou důležitou součástí ekosystému a vynikají v boji proti škůdcům, protože ročně sežerou až 70 milionů kusů hmyzu.

Krakatice

Všichni jsme samozřejmě slyšeli o chobotnicích a olihních, ale o krakaticích mnoho lidí neví. Tito obrovští živočichové s očima velkýma jako jídelní talíř žijí v hloubkách přes 900 metrů v severním Atlantiku a severním Pacifiku. Krakatice jsou největšími hlavonožci, během krátké doby můžou dosáhnout výšky až 9 metrů. Jejich počátky se datují do doby před 500 miliony let. Jejich životnost je pouhých 5 let a schopnost růst tak impozantním tempem svědčí o dostatku potravy a nedostatku predátorů. Největší známá obří chobotnice dosahovala téměř 13 metrů a vážila skoro tunu.

Zdroj: discovermagazine.com