Klokani neumí chodit dopředu ani pozpátku. A další zajímavosti o těchto australských ušácích
Jen málo zvířat symbolizuje svůj kontinent tak jako klokani, kteří jsou pro Austrálii celosvětovými ikonami. Ačkoliv se jedná o charakteristické a velmi osobité zvíře, existuje mnoho věcí, které o nich nevíme. Podívejte se na některé zajímavosti, které jste o nich možná nevěděli.
Většina klokanů jsou leváci
Lidé a někteří další primáti mají tendenci používat jednu ruku přirozeněji než druhou. Vědci si kdysi mysleli, že jde o jedinečný rys evoluce primátů, ale ukázalo se, že u klokanů je to také běžné. Jak uvádí web Tree Hugger, tato zvířata jsou primárně leváci, přičemž tuto ruku používají k péči o srst a jídlo, asi v 95 % času. Klokani obvykle používají levou ruku pro přesnost a pravou pro sílu.
Klokani neumí chodit
Pro klokany je skákaní stejně charakteristické, jako třeba pro králíky. Překvapivě to je ale to jediné, co umí. Jejich nohy jsou totiž přizpůsobeny pouze ke skákání, takže nejen, že nemohou normálně chodit, ale jak uvádí web Australia, neumí ani chodit pozpátku. Pokud se tedy chtějí vydat zpáteční cestou, musí se otočit.

Čím starší, tím silnější a větší
Většina zvířat je na vrcholu své síly i velikosti poté, co dospějí. Totéž víceméně platí i u lidí. Čím je pak jedinec starší, tím je slabší i menší. U klokanů to tak není. Jak píše web Racine Zoo, samci klokanů rostou celý život a čím starší jsou, tím větší sílu mají.
V podstatě mají pět nohou
S klokaní ocasem zvíře neumí vrtět, jako třeba pes a ani se za něj nepověsí. Jejich ocas ale dokáže něco jiného. Jak uvádí web Tree Hugger, klokani rudí používají svůj ocas jako pátou nohu. Mohou se o něj opřít a ačkoliv to tak nevypadá, má stejnou hnací sílu jako jejich přední a zadní nohy dohromady.
Klokaní mládě je tak malé, že musí zůstat ve vaku dalších 6 měsíců
Klokaní vak neslouží pouze k přesunu mláďat nebo k jejich ochraně. Když se malý klokan narodí, má pouhé dva gramy, takže ve světě plném predátorů by nepřežil. Proto se hned po narození přesouvá do vaku, kde žije dalších 6 měsíců, než poprvé vyleze ven, uvádí web Australia. Do vaku se pak může vracet i tehdy, když je samostatný a dostatečně velký na to, aby přežil sám. Vak jeho matky je totiž neuvěřitelně flexibilní.

zdroj: Tree Hugger, Australia, Racine Zoo