Víte, jakých je 7 nejčastějších rizik otravy domácích mazlíčků?

Přidat na Seznam.cz

Udržovat toxické látky mimo dosah našich domácích mazlíčků se zdá být samozřejmé, ale mnoho běžných výrobků pro domácnost, a dokonce i lidské potraviny, mohou být pro naše zvířata smrtelně nebezpečné.

Přehled nejčastějších rizik otravy domácích mazlíčků

1. Čokoláda

Čokoláda je pro psy i kočky toxická kvůli kofeinu a dalším chemickým látkám, které obsahuje. Nejtoxičtější formou čokolády je hořká čokoláda; žádné její množství však není pro domácí zvířata bezpečné. Nejčastějším příznakem toho, že váš mazlíček čokoládu pozřel, je zvracení.

2. Hroznové víno a rozinky

Hroznové víno a rozinky, ačkoli jsou mezi dětmi a dospělými oblíbené, mohou u psů způsobit selhání ledvin. Do 6-8 hodin po požití se u psa začnou projevovat příznaky, jako je zvracení a průjem.

3. Lilie

Lilie jsou krásné květiny pro domácí dekoraci, ale všechny části lilií, včetně vody, ve které se nacházejí, jsou pro kočky jedovaté. Ve skutečnosti může jen několik kousnutí způsobit selhání jejich ledvin. Mezi běžné příznaky patří zvracení, pití a nadměrné močení.

4. Houby

Houby zakoupené v obchodě nejsou pro domácí zvířata toxické, ale mnoho druhů hub nalezených venku ano. Identifikace hub podle druhu může být obtížná, takže pokud máte podezření, že vaše zvíře trpí otravou houbami, přineste houby s sebou k veterináři.

5. NSAID

NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), jako je aspirin a ibuprofen, jsou základem lékárničky průměrného člověka. Pokud i běžnou lidskou dávku zkonzumují domácí zvířata, může být i malé množství smrtelné. Nadměrné požití poškozuje sliznici trávicího traktu a způsobuje krvácení.

6. Jed na krysy

Jed na krysy se může zdát samozřejmý, ale mnoho rodičů domácích mazlíčků při kladení pastí na své mazlíčky nemyslí. Pokud se vaše zvíře dostane do kontaktu s jedem na krysy, musíte veterináři sdělit, o jaký typ se jedná, aby je mohl řádně ošetřit.

7. Xylitol

Xylitol je náhražka cukru používaná ve žvýkačkách, cukrovinkách a dalších potravinách bez cukru. Xylitol vyvolává u psů obrovské uvolňování inzulínu, což způsobuje nebezpečně nízkou hladinu glukózy v krvi.

Pokud máte podezření, že se váš domácí mazlíček dostal k některé z výše uvedených látek, měli byste považovat za nutné rychle vyhledat veterinární pohotovost. Veterinární lékaři budou schopni vyvolat zvracení, podat léky a poskytnout podpůrnou péči, dokud se vaše zvíře nebude cítit lépe.

Zdroj: FidoFriendly, YouTube