Akupunktura a masáže pro domácí zvířata. V čem mohou být přínosné?

Přidat na Seznam.cz

Masáž, akupunktura, hydroterapie – zní to jako den v lázních, ale ve skutečnosti je to typický den v některých rehabilitačních centrech pro zvířata. Stejně jako pro nás mají tyto procedury širokou škálu benefitů i pro naše mazlíčky. Bližší informace o nich přinesl server health.com.

Vodoléčba

Nebo také hydroterapie, je důležitou součástí rehabilitačních programů. K nejpoužívanějším prostředkům patří zejména podvodní běhací pásy. Ty jsou prospěšné pro zvířata s nadváhou nebo artritidou nebo pro zvířata s neurologickými problémy, která potřebují vztlak vody, aby se snížil náraz na jejich klouby nebo aby se při chůzi udržela ve vzpřímené poloze. Běžecký pás se přizpůsobuje jejich tempu a je umístěn v plnitelné nádrži, takže lze měnit výšku vodní hladiny a určovat tak množství nesené tělesné hmotnosti.

Akupunktura

Akupunkturu běžně používají veterinární specialisté k léčbě chronické bolesti, může být také použita pro neurologické problémy, střevní problémy a dokonce i kožní onemocnění. Jemné jehličky se zavádějí do specifických bodů na těle s vysokou koncentrací nervových zakončení nebo buněk, které uvolňují endorfiny. Majitelé domácích mazlíčků mohou v terapii pokračovat i doma, a to tak, že na tytéž body budou vyvíjet tlak svýma rukama.

Masáž

Terapeutickou masáž lze použít ke zlepšení krevního oběhu, snížení otoků a zmírnění úzkosti a strachu u zvířat. Jednou z nejběžnějších masážních technik je effleurage, která využívá pomalé, jemné klouzání k manipulaci s povrchovými tkáněmi a podpoře průtoku krve. Při hlubší masáži známé jako petrissage se používají hnětací pohyby k uvolnění svalů. Jak poznáte, že si zvíře masáž opravdu užívá? Nebude se dotekům nijak bránit a začne pomalu usínat!

Elektrická stimulace

Existují dva hlavní typy: transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS), která se používá k úlevě od bolesti, a neuromuskulární elektrická stimulace (NMES), kterou lze použít k udržení svalové paměti a síly, ke stimulaci atrofovaných svalů nebo uvolnění svalových křečí.  Oba typy shodně používají elektrické impulzy o nízkém proudu; TENS se zaměřuje na smyslové nervy, aby narušil receptory bolesti, zatímco NMES se zaměřuje na svaly, aby vyvolal jejich kontrakci. Přestože vaše zvíře může být zpočátku zaskočeno neznámým pocitem, žádná z těchto terapií by neměla způsobovat bolest.

Pasivní pohybová terapie

Jde o techniku, při které terapeut manuálně pohybuje končetinami zvířete, aby protáhl svaly a mobilizoval klouby. Stimulace pohybu je zvláště prospěšná pro zvířata v zájmovém chovu, která se zotavují po operaci, protože zabraňuje tvorbě zjizvené tkáně a chrání před dlouhodobou ztrátou rozsahu pohybu.

Nejsou to jen malí domácí mazlíčci, kteří si mohou tuto extra péči dopřát. Například taková akupunktura je velmi oblíbenou součástí rehabilitačních programů pro koně. Pokud vás uvedené terapie zaujaly, vězte, že i v České republice existuje mnoho specializovaných center, která je nabízejí!

Zdroj: health.com