Zvrací vaše kočka vodu? Možná za to mohou změny v jídelníčku

Přidat na Seznam.cz

Kočky mohou zvracet z mnoha důvodů a stejně tak se může lišit i to, co zvrací. Voda nebo čirá tekutina však může být příznakem vážného onemocnění. Samotné zvracení se považuje za nespecifický příznak. Může být spojeno s celou řadou zdravotních problémů.

Proč kočka zvrací vodu?

Zvracení čiré tekutiny je známkou toho, že kočka vylučuje tekutinu z trávicího traktu, píše TheSprucePets. Občas, pokud vaše kočka zvrací těsně po vypití velkého množství vody, vyzvrací vodu, kterou právě vypila. Když kočka vypije příliš mnoho vody příliš rychle, žaludek se naplní vodou, roztáhne se a zvětší, což způsobí, že kočka začne vodu zvracet.

Možné příčiny zvracení čiré tekutiny vaší kočkou

Srst

Kočky jsou od přírody pečlivě čistotná zvířata a velkou část dne se samy upravují. Když se kočka upravuje, drobné háčky na jazyku zachycují uvolněné a odumřelé chlupy, které pak kočka polyká. Většina chlupů projde bez problémů celým trávicím traktem, ale někdy chlupy zůstanou v žaludku a vytvoří kuličku.

Běžně se stává, že kočky před vznikem chlupové koule vyzvrací čirou tekutinu. K prevenci vzniku chlupových kuliček u vaší kočky existují volně prodejné doplňky stravy, a to buď ve formě výživových doplňků nebo gelu. Pravidelné kartáčování a zvyknutí si kočky na kartáčování může také pomoci zbavit se volných chlupů v srsti, které by jinak mohla při péči o srst pozřít.

Změny v krmivu a stravě

Pokud dojde ke změně v krmném plánu vaší kočky, pokud kočka vynechá jídlo nebo se nají později než obvykle, může zvracet čirou tekutinu. Kromě toho jste možná změnili krmivo vaší kočky příliš rychle. Při přechodu kočky na novou stravu se doporučuje postupně během pěti až sedmi dnů postupně snižovat množství stávajícího krmiva a zároveň zvyšovat množství nového krmiva.

Vaše kočka může jíst příliš rychle, což může způsobit čiré zvratky nebo čiré zvratky s přítomností potravy. Pokud má citlivá střeva, může to být příčinou zvracení částečně stráveného nebo nestráveného krmiva.

Zažívací potíže 

Stejně jako u lidí produkuje kočičí žaludek různé žaludeční šťávy a také kyselinu chlorovodíkovou, která slouží k trávení potravy. Pokud však kočka z nějakého důvodu vynechá jídlo nebo pokud není krmena včas, může nahromaděná šťáva a kyselina podráždit žaludek a způsobit, že kočka začne zvracet. Kočky se zažívacími potížemi mohou zvracet čirou tekutinu, žlutou pěnu a bílou pěnu.

Některé další příčiny mohou zahrnovat 

  • Paraziti
  • Zácpa
  • Ucpání střevního traktu cizím materiálem
  • Požití toxinu
  • Metabolické poruchy, jako je cukrovka, onemocnění ledvin a hypertyreóza

Co dělat, pokud vaše kočka zvrací vodu?

Je třeba poznamenat, že časté zvracení není u kočky nikdy normální. Zvracení častěji než jednou týdně je rozhodně známkou problému. Pokud vaše kočka zvrací čirou tekutinu nebo vodu několikrát denně a nebo ve spojení s dalšími příznaky, jako je nechutenství, úbytek hmotnosti, letargie nebo průjem, měli byste se ihned objednat k veterináři. Váš veterinář bude chtít začít s fyzikálním vyšetřením, zkontroluje životní funkce vaší kočky a prohmatá břicho vaší kočky.

Po důkladné prohlídce bude chtít veterinář také provést několik testů, včetně vyšetření krve a rentgenu. Krevní testy zkontrolují funkci orgánů vaší kočky a ujistí se, že nemá žádné známky onemocnění jater nebo ledvin, stejně jako hladinu červených krvinek a krevních destiček. Rentgenové vyšetření zkontroluje, zda se v břiše nenachází tekutina, která by potenciálně mohla být krví, a může také ukázat vzorce střevních plynů, které by mohly svědčit o ucpání.

V závislosti na tom, co lékař zjistí, může vaše kočka vyžadovat hospitalizaci kvůli léčbě tekutinami a podpůrné péči, nebo může potřebovat pouze ambulantní léčbu a perorální léky, na kterých se může vrátit domů. Pokud má váš veterinář podezření na ucpání střev, může vaše kočka vyžadovat chirurgický zákrok k odstranění ucpání.

Zdroj: thesprucepets.com