Akvarijní rybičky pro začátečníky: Živorodka duhová, Bojovnice pestrá nebo Neonka obecná. Je jich ale mnohem více

Přidat na Seznam.cz

Akvarijní rybky někdy bývají našimi úplně prvními domácími mazlíčky. Jsou tiché a některé druhy i nenáročné, a navíc akvárium může být krásným doplňkem našeho domova. Kromě toho, že si můžete vytvořit z akvária živý obraz pomocí nejrůznějších rostlinek a dekorací, tak si do něj můžete vybrat i velice nápadité druhy rybiček. Pojďme se podívat na některé z nich.

Živorodka duhová (Poecilia reticulata)

Pochází z Jižní Ameriky a patří mezi nejoblíbenější barevné rybky, které můžete chovat v akváriu. Jsou ideální pro začátečníky, protože jsou velmi nenáročné na péči. Nejlepší pro ně je dobře osázená nádrž s čistou vodou bohatou na kyslík, písek, hlína nebo drobné kamínky. Pod většími kameny by se mohli snadno zachytit.

Často jsou označované jako milionové nebo duhové rybky. Mohou být jednobarevné, například modré, červené, černé a žluté. Nebo můžou mít více barevných kombinací červených, modrých, zelených, žlutých, oranžových, černých a bílých šupin. Některé mají dokonce svislý vzor hadí kůže nebo vzácněji průhlednou kůži.

Bojovnice pestrá (Betta splendens)

Poprvé byly objeveny v jihovýchodní Asii a pocházejí z Thajska, ale vyskytují se i v sousedních zemích a to v Malajsii, Indonésii, Vietnamu, Laosu a Kambodži. Patří do čeledi guramovitých, kam se řadí dalších 137 jedinečných druhů. Mezi jejich nejběžnější barvy patří modrá, černá, červená, zelená, žlutá, růžová, bílá, fialová, oranžová a tyrkysová. Jsou také známé jako labyrintové ryby, protože mají plicní orgán podobný labyrintu, který jim umožňuje dýchat vzduch. Díky tomu jsou schopny žít v místech, kde by jiné ryby nepřežily, například v nádobách o velikosti hrnku. Pokud si je pořídíte, tak jim ale dopřejte více prostoru.

Přirozeně se jim daří v mělkých sladkovodních oblastech, jako jsou rýžová pole, bažiny, rybníky, pomalu tekoucí potoky a záplavové oblasti. Proto vyžadují měkké rostliny, filtry s nízkým proudem a velké nádrže s různými úkryty. Doporučuje se také mít na akváriích víka, protože tento druh má tendence vyskakovat.

Neonka obecná/ Tetra neonová (Paracheirodon innesi)

Je jedna z nejběžnějších tropických ryb v akvaristice. Pochází z Jižní Ameriky a vyskytuje se v Brazílii, Kolumbii, Peru a Venezuele. Tomuto druhu se daří v povodí Amazonky a v pramenech řek Tiger, Napo a Yarapa. Kromě toho může přežívat v různých čistých nebo černých vodních tocích a přítocích po celé tropické části kontinentu. Z hlediska životního prostředí dávají přednost vodám s pomalu tekoucími proudy. Protože se jedná o tropické ryby, nesnášejí nízké teploty vody nebo vysoké hladiny dusičnanů.

Jsou neagresivní, dobře se snášejí s širokou škálou ryb, včetně jiných druhů neonek, čichavce zakrslého, živorodek, mečovky a razbory klínoskvrné. Patří také mezi hejnové ryby, což znamená, že se jim daří dobře ve skupinách po šesti a více kusech.

Neonka červená (Paracheirodon axelrodi)

I tento druh pochází z Jižní Ameriky a to konkrétně z oblasti povodí Amazonky. Přirozeně se vyskytuje také v řekách Orinoko a Rio Negro ve Venezuele. Vzhledem ke svému původnímu tropickému prostředí potřebují ke svému zdraví a spokojenosti teplou akvarijní vodu v rozmezí 22 až 27 stupňů Celsia. Kromě toho vyžadují pestrou stravu, aby se jim dostávalo všech správných vitamínů a minerálů. Protože ve volné přírodě vedou všežravý způsob života, můžete je krmit směsí živé nebo mražené potravy, vloček a pelet.

Neonka obecná a červená si jsou velmi podobné. Obě mají výrazné modré a červené barvy, akorát neonka červená je větší a má barvy po celé délce těla a u neonky obecné začíná spodní červený pruh v půlce těla.

Tetra červená (Hyphessobrycon flammeus)

Její hlavní barvy jsou červená a žlutá a šedavá. Také pochází z oblasti povodí řeky Orinoko. Ve volné přírodě se jí daří v pomalu tekoucích pobřežních řekách, potocích, přítocích a stojatých vodách. Dává přednost dobře osázené nádrži s tlumeným osvětlením a tmavým štěrkem. Příznivým doplňkem je také říční písek, naplavené dřevo a zkroucené kořeny. Ačkoli je péče o tyto ryby považována za nenáročnou, vyžadují teplotu vody mezi 22 a 28 stupni Celsia a pH vody 5,5 až 7,5.

Cichlidka Ramirezova (Mikrogeophagus ramirezi)

Má nápadný modrý zevnějšek s zářivě žlutými akcenty, často v oblasti hlavy a krku. Její zlatý nebo stříbrný podbřišek navíc vytváří ostrý kontrast. Je považována za relativně mírumilovnou, ale pokud je budete chovat v příliš malém akváriu nebo budou chránit své jikry mohou se projevovat agresivně. Pocházejí z Jižní Ameriky a dávají přednost dobře zabydlené nádrži s dostatkem úkrytů. Jejich teplota vody se musí pohybovat mezi 25 a 30 stupni Celsia a průměrná hodnota pH mezi 6 a 7.

Duhovka Boesemanova(Melanotaenia boesemani)

Jak už název napovídá, rybky mají duhově zbarvená těla, přičemž nejčastěji převládají odstíny modré, oranžové a žluté. Pocházejí z Indonésie, kde se jim daří v teplých vodách jezer Ayamaru a jejich přítoků v Západní Papui. Ve volné přírodě dávají přednost mělkým vodním plochám s množstvím vegetace, kde hledají úkryt. Všechna jezera v této oblasti mají tvrdou, zásaditou vodu s pH 8 až 9. Jejich akvária by měla, co nejvíce odpovídat jejich přirozenému prostředí a měla by mít hodně volného prostoru.

Duhovky jsou ohroženy nadměrným odlovem od doby, kdy se před desítkami let staly oblíbenými akvarijními rybami. To vedlo k tomu, že jejich jméno je od roku 2004 zařazeno na červený seznam ohrožených druhů.

Razbora klínoskvrnná (Trigonostigma heteromorpha)

Pochází z Malajsie, Thajska a Singapuru a žije ve sladkovodních nádržích. Jejich oblíbená stanoviště sahají od rašelinných bažin a lesních tůní až po potoky s velkým množstvím vegetace a rostlin. Tento druh je všeobecně známý pro svou nápadnou kombinaci černých, oranžových a stříbrných šupin. Mají poměrně pasivní povahu a vychází téměř s každým jiným druhem ryb, pokud nejsou velké nebo dravé. Razbora uvítá spoustu naplaveného dřeva a rostlin, ve kterých se může schovávat. Kromě toho dává přednost tlumeně osvětlenému prostředí s pH vody mezi 6 a 7.

Čichavec zakrslý (Trichogaster lalius)

Pochází z Indie, Západního Bengálska, Ásámu a Bangladéše a obývá vody s hustou vegetací. Dává přednost pomalu tekoucím vodám v řekách, potocích a jezerech s pH v rozmezí 6 až 8. Aby se napodobilo jejich přirozené prostředí, měla by se voda v nádrži udržovat v rozmezí 22 až 27 stupňů Celsia.

Mají zářivé odstíny modré, červené a oranžové. Samci mají obvykle oranžové a světle modré svislé pruhy podél boků a ocasních ploutví, zatímco samice jsou mnohem matnější s třpytivými stříbrošedými šupinami. Protože čichavci jsou větší ryby než některé jiné z tohoto seznamu, obývají raději horní část vodního sloupce. Pro představu v nádrži o objemu 37 litrů by měly být umístěny pouze tři jedinci.

Duhovka Wernerova /Gavúnek Wernerův (Iriatherina werneri)

Zbarvení šupin je od šedozelených až po žluté, červené nebo modré, přičemž barva přechází i přes ploutve. Díky svým dlouhým splývavým ploutvím jsou považovány za nejkrásnější ze všech poddruhů duhových ryb. Pocházejí z Austrálie, ale vyskytují se i v některých částech Nové Guineje. Žijí převážně ve sladkovodních bažinách a jiných hustě zarostlých tekoucích vodách. Mohou dorůstat délky až dvou centimetrů, do této délky se však nepočítá jejich dlouhý ocas.

Zdroj: AZ Animals, Rybicky, BioLib, BioLib