Albatros je druh ptáka, který přináší námořníkům neštěstí. Co o tomto opeřenci ještě nevíte?

Přidat na Seznam.cz

Pohled na tohoto známého mořského ptáka a jeho mohutné rozpětí křídel, letícího vysoko nad vodami, uchvátil lidskou představivost a inspiroval mýty a folklór po celém světě po mnoho staletí. Je to opravdový trosečník s nejrůznějšími schopnostmi, které mu umožňují zvládat stresující zátěže při dlouhém pobytu na moři. Konkurence s lidmi o potravu však způsobila, že jejich počty rychle klesají.

Vědecký název albatrosa

Jak píše A-Z-Animals, latinský název albatrosa je Diomedeidae. To je odvozeno od starořeckého hrdiny Dioméda, který se údajně účastnil trojské války. Vzhledem k tomu, že klasifikace albatrosů je sporná, existuje 13 až 24 druhů. Například taxonomové stále diskutují o tom, zda je albatros královský jeden druh, nebo dva severní a jižní druhy. Albatrosi patří spolu s buřňáky, střihavkami a dalšími mořskými ptáky do čeledi Procellariiformes. Poslední společný předek této čeledi žil pravděpodobně před více než 30 miliony let.

Vzhled albatrosa

Albatros je silný pták s velkým tělem a určitou variací bílého, černého nebo šedého zbarvení. Dlouhý oranžový nebo žlutý zobák je na konci hákovitý. Nejpůsobivějším fyzickým znakem je velikost rozpětí křídel. Soudě podle velikosti křídel je albatros velký největší žijící skupinou ptáků na světě.

Křídla jsou ztuhlá a klenutá, protože albatros jimi mává jen zřídka. Místo toho pták dlouho plachtí na oceánských větrech s minimálním pohybem. Je to nezbytné přizpůsobení, protože mají velkou hmotnost, kterou musí unést. Znamená to také, že za bezvětří nemohou příliš dobře létat. Výhodou však je, že albatros za letu nevynakládá téměř žádnou energii.

5 neuvěřitelných faktů o albatrosech!

  • Podle staré námořnické pověsti obsahuje pták albatros duši mrtvého námořníka zabitého na moři. To mohlo představovat dobré nebo špatné znamení, podle toho, kdo tomu věřil, ale tato poměrně slavnostní víra nemusela nutně bránit lidem v jejich zabíjení nebo pojídání.
  • Slovo albatros k nám přichází z arabského slova al-qadus nebo al-gaṭṭas, které znamená doslova „potápěč“. Portugalci si ho pak upravili do slova alcatraz. To se později přejalo do angličtiny jako albatross.
  • Kromě období rozmnožování je pták albatros téměř neustále v pohybu. Typický jedinec může ročně urazit tisíce kilometrů.
  • Alternativní název albatrosa je goony bird pro komický způsob, jakým přistává na zemi a padá dopředu.
  • Pozorování ptáků je oblíbenou kratochvílí po celém světě. Kolonie albatrosa královského severního na Novém Zélandu přiláká ročně asi 40 000 lidí.

Chování albatrosa

Pták albatros je velmi dobře přizpůsoben dlouhému pobytu na moři. Kombinuje schopnost vznášet se ve vzduchu se schopností vznášet se po vodě. Ačkoli je albatros na vodě zranitelnější, musí občas slétnout dolů, aby se nakrmil a napil z oceánu. Má specializovaný orgán, který vylučuje přebytečnou sůl, kterou při pití přijímá. Ačkoli je albatros dobře uzpůsoben pro život na moři, občas se zastavuje na odlehlých ostrovech, aby si odpočinul. V období rozmnožování se také vracejí na pevninu a shromažďují se ve velkých koloniích, jejichž hustota se u jednotlivých druhů liší. Zdá se, že je to instinktivně táhne zpět do kolonie, kde se narodili.

Životní prostředí albatrosů

Albatrosi jsou původními obyvateli jižní polokoule v okolí Antarktidy, Jižní Ameriky, Jižní Afriky a Austrálie. V dávné minulosti měl kdysi široký výskyt na většině severní polokoule, ale nyní obývá pouze několik druhů oblast severního Pacifiku mezi Aljaškou, Kalifornií, Havají a Japonskem. Díky schopnosti živit se mořskými plody a pít slanou vodu nemá albatros problémy s cestováním po otevřených oceánech.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube