Alergie a psi. Co by měl každý majitel psa vědět o alergiích?

Přidat na Seznam.cz

Na rozdíl od lidí je prvním příznakem alergie u psů nepohodlí, které se obvykle projevuje svěděním a podrážděním kůže. Některým psům také teče z nosu nebo očí, kýchají nebo dokonce trpí zvracením a průjmem.Odhalení zdroje alergie může být pro majitele i veterináře značně frustrující, píše web k9magazine.

Někteří psi jsou alergičtí na složky stravy. Alergie na krmivo se může objevit již v raném věku; většinou se jedná o hovězí maso nebo sójové výrobky.

Na rozdíl od lidí je prvním příznakem alergie u psů nepohodlí, které se obvykle projevuje svěděním a podrážděním kůže. Některým psům také teče z nosu nebo očí, kýchají nebo dokonce trpí zvracením a průjmem.

Někteří psi jsou alergičtí na složky stravy. Alergie na krmivo se může objevit již v raném věku; většinou se jedná o hovězí maso nebo sójové výrobky. Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda strava způsobuje alergickou reakci, je podávat několik týdnů hypoalergenní krmivo a sledovat, zda příznaky ustoupí. Chcete-li si být zcela jisti potravinovou alergií, museli byste psovi podávat předchozí krmivo a zjistit, zda se příznaky opakují.

Horká místa u psů

Jednou z nejčastějších letních potíží, se kterou se veterináři setkávají, jsou tzv. „horké skvrny“ – kulatá místa bez srsti, která jsou citlivá, zarudlá a mokvající a která jako by se objevila přes noc. Obvykle se vyskytují na zadku, ale mohou se objevit kdekoli na těle. Horké skvrny se vyskytují zejména u dlouhosrstých plemen a u všech psů s kožními alergiemi. Pravděpodobně začínají jako ohnisko podráždění způsobené bleším kousnutím, zasaženými análními váčky nebo jinými drobnými nepříjemnostmi.

Ošetření horké skvrny začíná odstřižením okolní srsti a vyčištěním povrchu rány. Poté se místo pokryje zklidňujícím sprejem, tekutinou nebo mastí. Veterinární lékař se pokusí najít a odstranit zdroj stížností.

Co je atopie u psů?

Běžný alergický stav psů je známý jako atopie. Atopie označuje inhalační alergii nebo reakci na složky životního prostředí. Do této kategorie spadají plísně, rostliny, prach, dokonce i nábytkové vycpávky. Příznaky atopie mohou být sezónní.

Odkud pochází alergie u psů?

Mnoho psů je citlivých na bleší obojky, bleší kousnutí nebo barviva v plastových miskách na krmivo. Tyto věci lze snadno identifikovat a napravit. Pokud bleší obojek dráždí krk vašeho psa, sundejte jej a důkladně místo umyjte jemným šamponem.

Přejděte na jiný typ přípravku. A pokud je červený, podrážděný nos vašeho psa způsoben alergií na obarvený plast, vyměňte plastovou misku za kovovou nebo skleněnou. Pokud se jedná o alergii, měl by se stav vyřešit.

Alergie na krmivo pro psy

Někteří psi jsou alergičtí na složky ve stravě, což je pro psa velký problém. Rozlišujeme alergie na krmiva, která způsobují reakce imunitního systému na daný alergen, např. bílkovinu, a intoleranci na potravu, kdy citlivost vyvolá něco jiného než imunitní reakci.

Příznaky alergie na krmivo pro psy

  • svědění
  • škrábání
  • zarudnutí kůže po celém těle
  • chronický zánět ucha
  • plicní příznaky, jako je kašel a kýchání, průjem, zvracení a plynatost

To vede k následkům, jakými jsou řídká stolice, zácpa, páchnoucí exkrementy, bolesti žaludku, plynatost, hubnutí, letargie a nechuť k pohybu a hře.

Příznaky alergie na lepek u psů

Nesnášenlivost lepku u psů se také může projevit změnami na kůži a ve vzhledu srsti nebo problémy s dýchacími cestami, jako jsou potíže s dýcháním, kašel nebo rýma. Pes nesmí být krmen tučným mletým masem, klobásou, paštikou, párky, sendvičem, mléčnými výrobky, pečivem nebo sladkostmi.

Kožní alergie u psů (tj. atopie a bakterie)

Kůže představuje bariéru pro životní prostředí; má smyslovou roli, protože obsahuje složky, které jsou schopny vnímat dotek, teplo, chlad a bolest; řídí průtok krve a termoregulaci těla; má sekreční a vylučovací vlastnosti; je místem syntézy vitaminu D a působí jako součást místního imunitního systému.

Kožní atopika u psů

Další často se vyskytující poruchou, projevující se na kůži, je atopika. Je založeno na reakci imunitního systému na alergeny z okolního prostředí, které se dostávají do těla dýchacím systémem nebo samotnou kůží.

Sezónní alergie u psů

Sezónní alergie se u psů projevují kýcháním, rýmou nebo ucpaným „nosem“, slzením a svěděním očí, svěděním dutin, krku nebo ušních kanálků či dokonce ucpáním uší.

Mohou být psi alergičtí na pyl?

Ano. Psi mohou být alergičtí na pyl. Některé alergie u psů mohou být sezónní a mohou s sebou přinášet další vedlejší účinky, jako je přírůstek hmotnosti, například když je předepsána léčba steroidy.

Zdroj: k9magazine, YouTube