Asijská beruška vás může pokousat. Jak ji poznáte?

Přidat na Seznam.cz

Na podzim dělají hromadné nálety na budovy, páchnou a živí se původními beruškami. Řeč je o asijských beruškách, správným názvem Slunéčcích východních. Invazivní druh, který se v našich domácnostech snaží přezimovat, se už rozšířil po celé Evropě. Jak je poznáme a jak se jich zbavit?

Jak ji odlišit od našeho původního slunéčka?

Slunéčko východní se liší hlavně barvou a počtem teček. Barva křídel je oranžová a počet teček může být od jedné až do devatenácti. Berušky jsou skoro stejně velké, ale asijská je robustnější než naše Slunéčko sedmitečné.

Kde se vzala?

V 20. století byla beruška asijská uměle vysazována v Americe, kde měla požírat mšice ve skleníkách. Její přednosti byly hlavně v množení a imunitě. Jedna samička naklade až 2000 vajíček, to je taky důvod, proč se tak rychle šíří. Odtud se rychle rozšířila a v roce 2006 byl její výskyt potvrzen v ČR. Od roku 2017 je to na našem území už běžný druh, který ale postupně vytlačuje naše Slunéčko sedmitečné tím, že mu ubírá potravu a požírá larvy.

Jak se jich zbavit, když se vám rojí na fasádě?

Doporučuje se použít sprej proti hmyzu. Když vám vlítne do bytu, v žádném případě ji nemačkejte. V ohrožení vyloučí páchnoucí tekutinu, která navíc nejde vyprat. Určitě ji ani nevysávejte, protože kvůli zápachu by bylo další vysávání velmi nepříjemné.

Co tedy s ní? Nabrat na noviny nebo lopatku a vyhodit z okna je asi ta nejlepší možnost.

Pozor, kouše!

Magazinplus uvádí: Dospělému člověku neprokousnou pokožku tak snadno, horší je to u dětí, u nichž je výskyt kousanců častější. Ty pak mohou vyvolat alergickou reakci kvůli tekutině, kterou berušky vylučují, uzavírá informaci Magazinplus. Není tedy radno si s ní zahrávat.

Zdroje: Wikipedia, Magazinplus