Proč kočkám svítí tak strašidelně oči ve tmě?

Přidat na Seznam.cz


Už jste se někdy vkradli do ledničky pro půlnoční svačinu, abyste zjistili, že vás při tom přistihl pár svítících kočičích očí? Nebyli byste sami. Jaká je skutečná funkce svítících očí koček, informoval portál Daily Paws.

Co znamená, když kočce ve tmě svítí oči?

Svítící oči je normální jev u nočních zvířat. Mechanismus, proč kočkám svítí oči, je odborníkům celkem jasný, ale pokud jde o to, jak moc to kočkám pomáhá vidět, o tom se vede debata.

Za svítící oči koček je zodpovědná tenká reflexní vrstva zvaná tapetum lucidum. Jednoduše řečeno, tapetum lucidum funguje jako zrcadlo. Odráží zbytky světla zpět k receptorům, a přitom vyzařuje z oka záři. Tapetum způsobuje, že se tmavé podmínky zdají být jasnější. Částice světla, které nebyly tyčinkami absorbovány na cestě do zadní části oka, se odrážejí, čímž tyčinkám poskytují druhou šanci na absorpci.

Jas očí se může lišit mezi jednotlivými druhy, plemeny, barvou očí a dokonce i barvou srsti. Například siamské kočky jsou známé tím, že mají špatně vyvinuté tapetum lucidum.

Jak fungují kočičí oči?

Stejně jako naše oči, i kočičí oči fungují tak, že přijímají světlo přes zornici. Toto světlo putuje do zadní části oční bulvy, kde narazí na fotoreceptorové buňky (tyčinky a čípky) a je jimi pohlceno. Zde se projeví skutečný rozdíl mezi kočičím a lidským okem.

Pro začátek, lidé mají více čípků. To znamená, že jsme schopni vidět barvy lépe než kočka. Kočky však svou mírnou barvoslepost kompenzují větším počtem tyčinek než my, což jim umožňuje lépe vidět při slabém osvětlení.

Za tyčinkami a čípky se nachází tapetum lucidum, které se u lidí nevyskytuje. Nepohlcené světlo se zde odráží od reflexní vrstvy a rozptyluje se směrem k přední části oka, kde má ještě jednu šanci být pohlceno tyčinkami, a způsobit, že oči vaší kočky budou zářit.

V závislosti na tom, co máte za úsvitu v plánu (lov myší nebo ne), není lepší vidění při slabém osvětlení vždy výhodou. Když se světlo odráží od tapetum lucidum, rozptyluje se do jiných směrů, než do něj vstoupilo. To způsobuje snížení ostrosti obrazu. Ve skutečnosti musí být kočka sedmkrát blíže k objektu, aby ho viděla stejně ostře jako my.

Proč svítí jen jedno oko mé kočky?

Je možné, že světlo prostě vstupuje do očí jinak. Pokud však u vaší kočky došlo k náhlé změně v záři očí nebo pokud jí vždy chyběla záře v jednom nebo obou očích, může se jednat o něco jiného.

Pokud vaší kočce nikdy nesvítily oči, je možné, že tapetum v jednom nebo v obou očích chybí nebo není plně vytvořeno. Pokud je změna očního lesku náhlá, může to být známka infekce, rakoviny, katarakty nebo jiných změn na rohovce. Proto je nejlepší, když si domluvíte schůzku s veterinářem.

Zdroj: Daily Paws