Kočičí akné: Víme, proč se objevuje a co s tím můžete dělat

Přidat na Seznam.cz

Kočičí akné je sice poměrně neobvyklé, ale my víme, proč k němu dochází, jaké domácí prostředky lze vyzkoušet a kdy je třeba navštívit odborníka.

Co způsobuje kočičí akné?

Kočičí akné je neobvyklé kožní onemocnění, které se může objevit z mnoha různých důvodů, píše web DailyPaws. Některé kočky mají jen jednu epizodu a ta zmizí a už se nikdy nevrátí, zatímco jiné mají určitý stupeň kožních lézí neustále po celý život. Variabilita délky a závažnosti tohoto stavu je způsobena tím, že existuje několik různých spouštěčů.

Mezi ně často patří např:

  • Potravinové alergie nebo alergie na prostředí
  • Stres, jako je stěhování, změna domova nebo příchod nového kotěte do jeho domova.
  • Špatné návyky při péči o srst, zejména u starších koček
  • Přetížení bakteriemi, zejména ze špinavých misek na vodu a krmivo
  • Virové infekce, zejména ty, které postihují dýchací systém
  • Abnormální produkce oleje nebo kožního mazu, který ucpává vlasové folikuly

Léčba akné u koček a domácí prostředky

Jedním z nejlepších domácích prostředků proti kočičímu akné výměna plastových misek na vodu a jídlo za skleněné, keramické nebo ocelové. Porézní plast se příliš snadno poškrábe a popraská, čímž se vytvoří nepříjemné malé hřiště pro bakterie.
Nezapomeňte také čistit misky denně horkou vodou a mýdlem. Kočkám často čistěte kůži medikovanými ubrousky, které odstraní přebytečný olej a nečistoty.

Domácí léčba akné u koček benzoylperoxidem je pro kůži kočiček obvykle příliš drsná, proto se řiďte pokyny veterinárního lékaře pro používání volně prodejných přípravků. Obecně je nejlepší nepoužívat k léčbě kočičího akné typické lidské léky proti pupínkům, pokud vám to veterinář nedoporučí. Je však možné, že v mírných případech, jakmile bude zjištěna příčina, navrhne nakapat na povrch trochu vilínu.

Pokud má váš milý chlupáč těžší případ kočičího akné na bradě, jako jsou velké pupínky, otoky nebo krvácení, je čas na odbornou léčbu. Po důkladném vyšetření získá váš veterinář jasnější představu o jeho stavu, o tom, jak kočičí akné léčit, a o jeho příčině. Poté sestaví plán, jak řešit příčinu vzniku akné u koček, aby se snad zabránilo tomu, že se z něj stane chronické onemocnění.

Zdroj: dailypaws.com