Australopithecus, náš dávný předek, nám byl v mnohém podobný. Přesto byl ale více opice než člověk

Přidat na Seznam.cz

Australopithecus je snad nejznámějším lidským předkem, který byl navíc dlouho považován za „chybějící článek“ mezi opicemi a lidmi. Jak ale tento živočich opravdu vypadal, jak žil a jak moc nám byl podobný? Podívejte se na našeho dávného příbuzného.

Australopithecus Lucy

Australopithecus znamená „jižní opice“ a byl a původně se vyvinul v Jižní Africe. Název skupiny dnes zahrnuje několik blízce příbuzných druhů, přičemž snad nejznámější je Australopithecus afarensis. Lucy AL 288-1 – částečná kostra objevená v roce 1974 Donaldem Johansonem v Hadaru v Etiopii, stará 3,2 milionu let, je nejznámějším jedincem tohoto druhu, uvádí web Australian Museum. Dostala přezdívku „Lucy“ podle písně „Lucy in the sky with diamonds“, kterou zpívali The Beatles. Lucy byla vysoká jen asi 110 centimetrů, ale když zemřela, byla úplně dospělá. Byla dvounohá, což znamená, že mohla chodit po dvou nohách, ale pravděpodobně také strávila spoustu času šplháním po stromech při hledání potravy nebo úkrytu.

Více opice než člověk, přesto nám byl podobný

Australopithecus je spíše primát, než-li skutečný předek moderních lidských bytostí. Různé druhy Australopithecusa žily před 4,4 miliony až 1,4 miliony let, během epoch pliocénu a pleistocénu, uvádí web Britannica. I přesto, že vypadal více jako opice, nám byl ale velmi podobný.

Jak totiž uvádí web Natural History Museum, vyčnívající obličej, vzpřímený postoj a směs tělesných rysů podobných opicím i lidem dělá z Australopitheca něco jako „křížence“. Jeho mozek byl velký asi 385-550 cm3, on sám pak měřil asi 1-1,7 metrů a vážil 25-64 kg. Asi není překvapivé, že žil v rodinách, což je dalším znakem, který má s námi společný. V podstatě se tedy jednalo o malého, chlupatého, ale inteligentního „člověka“.

zdroj: Natural History Museum, Britannica, Australian Museum