Až pes bude nosit kravatu

Přidat na Seznam.cz

Anglický důchodce vymyslel biolampu na psí exkrementy. Jestli už funguje v praxi, to nevíme, ale jestli ano, pak mají Angličané vyhráno. Pejsci za to nemůžou, jsou to nevinná stvoření. Díky jejich majitelům ale mnohé české ulice vypadají jako sbírka psího DNA.

PSÍ EXKREMENTY V ONLINE BITVĚ

Psí exkrementy nehyzdí jen chodníky, ale i média a sociální sítě. I když vzhledem k GDPR těchto aktivistů ubylo, přesto se najdou jedinci, kteří, když načapají nevychovaného majitele pejska, který po jeho potřebě exkrementy neuklidí, neváhají ho vyfotit a fotku spolu s obviněním zveřejnit ve facebookové skupině. Poté rozhořčení členové na střídačku lynčují nezbedného pejskaře. Jiní zase příliš aktivního souseda, který podle nich zveřejněním fotky porušil kromě zásad GDPR také zásady kolegiality a morálky. Porušení morálních zásad pejskaře považuji za horší a rozčílené nájemníky okolních domů tak nějak chápu. Kdyby exkrement zvedli, nikdo by je nefotil a nezveřejňoval, to dá rozum.

INICIATIVNÍ SPOLUOBČANÉ PRÁSKAČI

Iniciativy jednotlivých měst evidentně nestačí. Někteří obyvatelé pak berou aktivitu do vlastních rukou a to doslova. Dohledala jsem, že v pražských Bohnicích zaznamenali případ, kdy někdo psími výkaly potíral auta. Neřekli mu jinak, než “fekální fantom”. Dodnes ale zůstává záhadou, co přesně tomuto jedinci vadilo, zda přítomnost psích výkalů, špatně zaparkovaná auta nebo něco úplně jiného. V Brně pak zaznamenali případ, kdy místní spoluobčané za vyhrocené situace začali psími výkaly po sobě dokonce házet a v Táboře neposlušný pejskař za neuklizený výkal zaplatil dvěma zlomenými žebry!

MĚSTA SE SNAŽÍ, ALE PEJSKAŘŮM TO POŘÁD NESTAČÍ 

I když se města snaží vycházet pejskařům vstříc, zdaleka to nestačí. Pytlíky na psí exkrementy se ze zásobníků pravidelně ztrácejí, pejskařům často chybí odpadkové koše a s exkrementem v sáčku se jim nechce promenádovat po městě. Část pejskařů si hlavně myslí, že když za svého psa platí městu poplatek, nemusí po něm exkrementy uklízet. A nikdo pořád ne a ne přijít s revolučním řešením, které by s psími hromádkami konečně zatočilo. NÁKLADY NA UKLÍZENÍ PO PSECH PŘEVYŠUJÍ PŘÍJEM Z POPLATKŮ a to mnohdy až o 30%.

EVIDENCE PSÍHO DNA 

Mnoho českých měst tak zvažovalo možnost sběru psího DNA při registraci. Tak jako je tomu v jiných státech, na jejímž základě by později zvířata a jejich neukázněné páníčky vystopovali.

VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÝ SBĚR DLOUHO NEVYDRŽEL

Projekt, který neměl dlouhého trvání. Problémem s exkrementy není jen samotná odpudivá vizáž chodníků. Je tady i nebezpečí šíření bakterií a nutnost mít se neustále na pozoru, abyste si něco nepřinesli domů. Dále také i znečišťování vodních zdrojů, do kterých se deštěm rozpouštěné výkaly, včetně moči plné bakterií, dostávají.

VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÉ PRÁCE PRO EXKREMENTNÍ LAJDÁKY 

V zahraničí zkoušejí nejrůznější, mnohdy šokující metody, jakými jsou zasílání neuklizených psích hovínek jejich majitelům poštou. Natáčení na kamery a následné obvinění, enormní pokuty a odsouzení k veřejně prospěšné práci. Logicky – sběru neuklizených hovínek. V cizině se však experimentuje taky s řešením spadajícím do oblasti cirkulární ekonomiky. 

BUDIŽ SVĚTLO, ŘEKL VYNÁLEZCE A PSÍ EXKREMENTY ZAČAL PÁLIT

Řešením by mohla být pozitivní motivace spojená s osvětou ohledně toho, proč jsou hovínka v ulicích takový problém. Anglický důchodce, který žije v západoanglickém městě Malvern, přišel na způsob, jak psí výkaly přeměnit na bioplyn. Vymyslel, jak je recyklovat na místě a využit k napájení pouličního osvětlení. Pejskaři by zatáhli za páku a vhodili exkrement přímo do otvoru v lampě. Obsah se rozloží na mikroorganismy v reaktoru bez přístupu vzduchu a během tohoto procesu se uvolní metan, který se dá použít k svícení. Metan je ale bohužel i extrémně výbušný, takže těžko říct, proč tyto lampy nejsou už také v našich ulicích. A navíc, jak znám českého člověka, pokud by ze schránky za vhozené hovínko nevypadla alespoň pětikačka, tak by to stejně neudělal. Bylo by fajn nabídnout lidem novou metodu a ukázat jim, že i výkaly mají svou hodnotu, ale nejdůležitější u pejskařů je si uvědomit, že psí exkrementy na zem prostě nepatří!

EXKREMENTY ŘEŠÍ ZÁKON 

  • Pokud někdo znečistí veřejné prostranství psími exkrementy, naplní skutkovou podstatu přestupku podle § 47 odst. 1 písm. d) přestupkového zákona. K projednávání těchto přestupků jsou podle článku 14 statutu oprávněny příslušné městské obvody.“ Nepořádný pejskař, exkrementalista, může dostat pokutu až 10 000 Kč. 

Autor: Iveta Mauci pro NeposlušnéTlapky.cz