Bernský salašnický pes: Vše, co o tomto plemeni potřebujete vědět

Přidat na Seznam.cz

Bernští salašničtí psi jsou velká, silná a přátelská zvířata. Tito psi jsou nesmírně pracovití a jejich původ lze vysledovat až do zemědělských oblastí Švýcarska. Historie říká, že jejich předky přivedli do švýcarských hor Římané zhruba před 2 000 lety.

O plemeni

Bernský salašnický pes je středně vysoké plemeno, které je vysoké až 70 cm, píše A-Z-Animals. Toto mohutné plemeno pochází z kantonu Bern, odkud je i jeho název. Je pokrytý hustou a dlouhou srstí, která je směsí tří barev a to černé, bílé a rezavé a dodává mu přímo královský vzhled. Těmto psům se nejlépe daří v chladném počasí, což je obzvláště příjemné vzhledem k silné vrstvě srsti, kterou mají. Jsou známí jako přátelská stvoření a velmi dobře vycházejí s většinou rodin. Jsou však obzvláště známí tím, že se upnou na jednoho člověka, ke kterému mají blízko.

Vlastnit bernského salašnického psa

  • Tito psi se rychle učí a jsou neuvěřitelně orientovaní na rodinu. Jakmile toto plemeno najde správného majitele, je s novou rodinou téměř nerozlučně spjato.              
  • Tito psi jsou známí tím, že zůstávají ve štěněcím věku o několik let déle než jiná plemena. Jakkoli jsou chytří, návyky z tohoto mladistvého období může být zpočátku těžké odbourat.
  • Od štěněcích let se tito psi dokáží od svého majitele rychle učit. Jejich výcvik je poměrně snadný, protože si rychle osvojí učivo.              
  • I když existuje mnoho hustosrstých a dlouhosrstých plemen psů, srst tohoto psa se v jednotlivých ročních obdobích mění.

Zdraví

U těchto psů je extrémně vysoké riziko rakoviny, která může být smrtelná, a to více než u jiných plemen. Studie naznačují, že rakovina je u těchto psů tak závažná, že téměř polovina celkové populace tohoto plemene podlehne život ohrožujícímu onemocnění. Délka života těchto psů proto velmi závisí na druhu onemocnění, ke kterému jsou náchylní.

Kromě rakoviny se u tohoto plemene vyskytuje několik typů dědičných problémů souvisejících s očima, včetně katarakty. Tito psi jsou také náchylní k úhynu v důsledku příčin pohybového aparátu, jako je artritida a dysplazie kyčelního kloubu. Příčinou úhynu těchto psů může být také přetržení křížového vazu.

Temperament a chování bernského salašnického psa

Původně byli bernští salašničtí psi cvičeni jako zemědělští psi, kteří mohli být využíváni k pasení dobytka a hlídacím účelům, nyní se však stali velmi oblíbenými domácími mazlíčky a je o nich známo, že jsou velmi dobře snášenliví s rodinami, zejména s dětmi.

Jejich chování je obecně klidné a vyrovnané a trpělivost je velmi výrazným povahovým rysem. Tito psi dospívají relativně pomaleji než ostatní plemena psů, což může znamenat, že se majitelé psů mohou potýkat s chováním podobným štěněčímu po delší dobu, než se očekává. Vzhledem k tomu, že se upínají na jednoho konkrétního člena rodiny více než na ostatní, mohly by tyto vlastnosti často představovat problém u malých dětí, protože větší psi by je mohli povalit a způsobit jim zranění. Jejich hravá povaha by však mohla být velmi dobře přijímána dospělými.

Zdroj: a-z-animals.com, studie BMC vetres