Věděli jste, že stáří psů se liší? Některé plemeno je staré už v 6 letech, jiné až v deseti

Přidat na Seznam.cz

S přibývajícím věkem psa může kromě šedivění tlamy dojít k několika změnám. Starší psi mají více zdravotních problémů než mladší psi, ale stále mohou být hravými a milujícími společníky, píše web Bark.

Víte, jaké jsou nejčastější zdravotní potíže, které se mohou vyskytnout u starších psů?

I když existují určité rozdíly mezi jednotlivými plemeny, pes je obvykle považován za seniora ve věku 8 let. Velcí psi mohou stárnout rychleji a stát se seniory již v 6 nebo 7 letech, zatímco u menších psů se mohou známky stáří projevit až v 9 nebo 10 letech.

Příznaky stárnutí psů

Jedním z nejčastějších problémů starších psů je artritida, která může způsobit, že se pes pohybuje ztuhle a pomalu a někdy také přibývá na váze kvůli snížené aktivitě. Poskytnutí měkkého povrchu k ležení a omezení vystavení živlům jsou snadné způsoby, jak pomoci psu s artritidou zůstat v pohodlí.

„Doporučuji také, abyste se obrátili na svého veterinárního lékaře, který vám doporučí doplňky stravy a v některých případech i léky, které mohou pomoci při potížích s artritidou,” řekla veterinářka Šárka Potočná. „Stárnutí nemusí být pro vašeho psa bolestivé.”

Mnoho psů s přibývajícím věkem ztrácí také sluch a zrak, ale to neznamená, že už nemohou žít plnohodnotný a spokojený život.

„Pokud si všimnete, že váš starší pes působí uzavřeně, spí hlouběji než obvykle, nepřichází k vám tak ochotně na zavolání nebo působí ztraceně a zmateně, mohou to být známky toho, že ztratil část zrakových nebo sluchových schopností,” řekla Potočná.

Nevidomí a neslyšící psi skvěle hledají nové způsoby, jak se orientovat a zůstat aktivní, ale potřebují od svých majitelů více trpělivosti a pochopení.

Dokonce i se slepým psem můžete velmi dobře vycházet. Doporučuje se udržovat nábytek nebo předměty v domě a na dvoře v pro psa známém pořádku. Přeskupování předmětů může být matoucí a způsobit, že pes do nově uspořádaných předmětů narazí.

U psů se s přibývajícím věkem zvyšuje riziko vzniku rakoviny a také „opotřebení” důležitých orgánů, jako jsou srdce a ledviny. Pokud se u staršího psa objeví zvýšené zadýchávání, snížená aktivita, zvracení, průjem nebo změna chuti k jídlu, žízeň či frekvence močení, měl by ho prohlédnout veterinární lékař, protože to mohou být příznaky problémů se srdcem a ledvinami.

Kromě fyzických změn se u stárnoucího psa může vyvinout také demence, která způsobuje, že se chová uzavřeně nebo zmateně.

A konečně, může být běžné, že starší pes podřimuje, ale pes, který se náhle stane méně aktivním, by měl být posouzen veterinárním lékařem. Zatímco u psa, který prožil dlouhý a aktivní život, se určitá lenost dá očekávat, nadměrné sedavé chování může naznačovat zdravotní problémy. I když se u psů mohou s přibývajícím věkem objevit zdravotní potíže, stále mohou být skvělými domácími mazlíčky a dožít se vysokého věku.

Přizpůsobení se potřebám seniora

Psi jsou po celý život experty na projevování bezpodmínečné lásky a přijetí svých majitelů. Jakmile se psi dostanou do seniorského věku, mohou jim majitelé tuto lásku oplatit tím, že jim pomohou udržet pohodlí, štěstí a zdraví.

Starší psi sice potřebují méně kalorií, ale to neznamená, že by měli žít sedavým způsobem života. Pokud se pro staršího psa staly intenzivní cviky, jako je běhání nebo skákání, příliš obtížnými, může mu stále prospívat chůze, běh, plavání nebo hra.

„Trocha trpělivosti, pochopení a jemné ruky může u starších psů zajít velmi daleko,” dodala Potočná.

Psi nás celý život milují, takže je to to nejmenší, co můžeme udělat, abychom se ujistili, že zůstanou stejně milovaní až do konce.

Zdroj: Bark, redakce, YouTube