Kdo má větší sílu? Hyena, nebo leopard?

Přidat na Seznam.cz

Hyeny jsou známé tím, že mají neuvěřitelně silné čelisti. Naproti tomu leopardi svou kořist jedí na stromě, takže dokáží unést velkou hmotnost. Kdo má tedy větší sílu?

Hyeny

Hyeny žijí, jako mnoho jiných šelem, ve smečkách. Tyto rodiny ovšem nevede samec, jak tomu vetšinou bývá, ale samice. Matriarchát vedený jednou ze samic můžeme vidět například i u slonů. O hyenách se také tvrdí, že jsou mrchožrouti. Ovšem pravda je zcela odlišná. Nové výzkumy totiž ukázaly, že hyeny loví až 80 % své potravy. Díky svým extrémně silným čelistem jsou pak schopny rozmělnit téměř jakoukoliv potravu.
Zda má ale hyena větší sílu než levhart, to posuďte sami!

Leopard

Leopardi, jinak známí také jako levharti, jsou mezi kočkovitými šelmami výrazně talentovaní plavci i skokani. Svou kořist obvykle vytáhnou až do koruny stromu, kde jsou v bezpečí před mrchožrouty a dalšími predátory. Snad proto tráví ve výškách většinu času, a oproti mnoha jiným kočkám jsou levharti spíše samotářská zvířata, která jen tak ve smečce nenajdete.

Věděli jste?

Jistě víte, že existují i černí levharti, které možná znáte jako „černé pantery“ nebo pumy. Víte ale, že černá srst je u levharta genetická porucha? Na savanách, kde se černá příliš nevyskytuje, takových levhartů mnoho nenajdete. Naopak deštné pralesy jsou ale pro ně ideální. Tato pigmentace je navíc dědičná, takže pokud mají dva černí levharti mládě, s nějvětší pravděpodobností bude také černé.

zdroj: stoplusjednicka, mundo, britannica