Bígl: Seznamte se s nejmenším a nejstarším honičským plemenem

Přidat na Seznam.cz

Bíglové jsou energičtí a přátelští psi, kteří jsou známí svou věrností. Tito psi jsou v rodinách oblíbení díky své zvědavosti, veselé povaze a samozřejmě milým tvářím!

Bígly si oblíbili i Řekové

Předpokládá se, že historie bígla sahá až do 5. století do Řecka, píše A-Z-Animals. Tito psi lovili po boku svých majitelů při hledání lišek, králíků a jiné drobné kořisti. V roce 1500 se bíglové stali známými v Anglii, kde se vydávali ve smečkách s anglickými gentlemany hledat jeleny, králíky a lišky. Vytrvalost tohoto psa, jeho vynikající čich a hlasitý vyjící štěkot z něj udělaly užitečného společníka lovců.

O plemeni

Bígl je malý až středně velký pes s krátkou srstí. Psi bíglů dorůstají výšky kolem 40 centimetrů, zatímco fena dosahuje výšky 33 centimetrů. V dospělosti váží pes 20 kilogramů a dospělá fena 15 kilogramů.

Stejně jako všechna plemena psů mají i bíglové několik běžných zdravotních problémů, mezi které patří hypotyreóza, třešňové oko, pulmonální stenóza.

Temperament bígla

Bíglové mají přátelskou povahu. Neustále vrtící ocas je jedním ze způsobů, jak bígl dává najevo lásku ke své rodině. Tento pes má rád, když ho dospělí i děti hladí a rozmazlují.

Jednou z nejpozoruhodnějších vlastností tohoto plemene je schopnost pronásledovat pach. Zdá se, že tito psi zachycují všechny pachy kolem sebe a někdy se nemohou rozhodnout, který z nich budou sledovat jako první! Tato vlastnost souvisí s překypující zvědavostí, která je charakteristickým znakem osobnosti tohoto psa. Běžným chováním bígla je přikládat nos k zemi a tlačit jím po zemi, aby sledoval pach.

Žádný výčet vlastností bígla není úplný, aniž bychom zmínili jeho hlasitý, ozvěnou se nesoucí štěkot. Takto upozorňují skupinu lovců, když v lese najdou zajíce, srnce nebo jinou kořist. Tímto štěkotem mohou také upozornit majitele na cizí osobu na pozemku. Díky tomu jsou bíglové vynikajícími hlídacími psy. Množství vytí však může být problémem pro rodiny citlivé na hluk nebo s blízkými sousedy. Pokud si chcete tohoto psa pořídit, připravte se na výcvik, který vytí minimalizuje, pokud vám hluk vadí.

Jak se starat o bígla

Člověk, který si pořídí bígla, musí pochopit, že dostatek pohybu je důležitou součástí péče o tohoto psa. Jsou energičtí a pro udržení dobrého zdraví potřebují každý den alespoň hodinu protáhnout nohy. Kromě toho jsou bíglové od štěněte až do dospělosti společenští tvorové. Důležitým aspektem péče o ně je tedy hraní si s nimi, trávení času s nimi a jejich vodění do psího parku za ostatními psy.

Zdroj: a-z-animals.com