Bobrům jejich ocas slouží jako kormidlo, ale také jím varují rodinu před predátorem
Bobři jsou spojováni s aktivitou a technikou ochrany životního prostředí. Tito vodní hlodavci tráví většinu času ve vodě, protože na souši zvládají jen jakési neobratné kličkování. Není proto divu, že většina studií a pozorování jejich chování byla provedena v řekách, jezerech a potocích. Víte o těchto tvorech ale vše?
Bobři a jejich prostředí
Bobr kanadský (Castor canadensis) je největším druhem hlodavce ve Spojených státech a druhým největším na světě, informuje AZAnimals. Mají zavalité tělo, váží mezi 20 a 27 kilogramy a jsou dlouzí kolem 115 cm. Jejich blízcí příbuzní, bobři evropští (Castor fiber), vypadají velmi podobně. Jsou však obecně o něco větší a těžší než jejich američtí bratranci. Kdysi se vyskytovali po celé Evropě a Asii, ale kvůli nadměrnému lovu v průběhu 19. století byli téměř vyhubeni. Dobrou zprávou je, že díky moderním ochranářským snahám se podařilo obnovit jejich populace v Rusku a v mnoha částech Evropy včetně Francie, Německa a Skotska.
Bobří ocasy mají mnoho využití
Bobři jsou dokonale přizpůsobeni životu ve vodě, a dokonce mají zadní nohy opatřené blánami připomínající pavučinu. Jejich leskle hnědá a hustá srst se skládá z jemné podsady pokryté hrubšími pesíky. Jejich oči jsou pokryté mžurkou – jedná se o jakési průhledné třetí víčko. Když se bobr potápí, mžurka jeho oko chrání jako plavce plavecké brýle.
Další užitečnou adaptací je jejich plochý ocas, který je pokrytý černými zrohovatělými šupinami. Zajímavé je, že přesný tvar ocasu je proměnlivý a je rodinným znakem předávaným z generace na generaci. Kromě toho funguje jako kormidlo při změně směru a pomáhá zvířeti udržovat rovnováhu, když je bobr ve vzpřímené poloze na souši. Jako by to všechno nestačilo, lze jím také plácnout do vody a vytvořit tak hlasitý šplouchavý zvuk.
Obrana teritoria je velmi důležitá
Abychom plně vysvětlili, proč bobři plácají ocasem, musíme se podívat na jejich sociální strukturu. Bobři žijí v koloniích čítajících přibližně 8 až 12 jedinců a vytvářejí silné rodinné vazby. Jejich bobří hrad, který může mít až 10 m v průměru, je v podstatě komora mírně nad hladinou vody. Tyto hrady se nacházejí na březích nebo na břehu potoka či jezera. Pro bobra je jeho obrana velmi důležitá a rodiny v ní a bobři jsou velmi teritoriální. Pokud ucítí pach potenciálního predátora nebo dokonce jiného bobra, varují členy své rodiny plácnutím ocasu.
Tento obranný pohyb může na výše uvedeném videu vypadat docela efektně, ale bohužel ne vždy funguje. Starší bobři totiž často ignorují varovné plácnutí mladších bobrů.
Zdroj: a-z-animals.com, Youtube