Víte, kolik vody potřebuje vypít dospělá kočka?

Přidat na Seznam.cz

Kočky potřebují pro optimální zdraví každý den čerstvou pitnou vodu. Voda je nezbytná, protože pomáhá ledvinám vyplavovat toxiny z krve. Ať už v důsledku nemoci nebo nedostatku tekutin, dehydratace koček je nebezpečná, a pokud se neléčí, může vést až k úhynu.

Nadměrný příjem vody

Nadměrné pití vody může být varovným signálem pro kočičí hypertyreózu nebo kočičí cukrovku, píše web TheSprucePets. I když kočky mohou instinktivně pít více během horkého počasí, je důležité, stejně jako u všech kočičích návyků, vědět, kolik kočka pije normálně. Pokud najednou začnou konzumovat velké množství vody a projevují se u nich i jiné příznaky, je na místě okamžitá konzultace s veterinárním lékařem.

Potřeba vody závisí na stravě

Tělesné tkáně koček se skládají přibližně ze 67 % z vody. Shodou okolností je to přibližně stejné procento vody jako v kořisti, kterou uloví a sežerou ve volné přírodě. Naproti tomu suché krmivo pro kočky obsahuje 6 až 10 % vody a konzervy pro kočky mají nejméně 75 % vlhkosti, takže jsou dobrým zdrojem vody. Kočka na výhradně suché stravě by proto potřebovala více doplňkové pitné vody než kočka na výhradně syrové nebo konzervované stravě. Stejně tak kočka na kombinaci suché a konzervované stravy potřebuje více pitné vody.

Jak udržet kočku hydratovanou?

  • Mějte pro všechny kočky bez ohledu na stravu neustále k dispozici čerstvou a čistou vodu, nejlépe s automatickým dávkovačem vody.
  • Sledujte příznaky dehydratace. Dobrým testem je vyhrnutí volné kůže na zátylku. Pokud se ihned vrátí zpět, je kočka dostatečně hydratovaná. Pokud ustupuje pomalu, máte podezření na dehydrataci. Zkuste kočce přidat vodu do konzervy nebo jí do pitné vody přidejte jednu nebo dvě kostky ledu, aby byla zajímavější. Pokud kůže na krku znatelně neustupuje a kočka vykazuje jakékoli jiné známky nemoci, okamžitě zavolejte veterinárního lékaře.
  • Poznejte pitné návyky své kočky. Pokud náhle přestane pít vodu nebo začne pravidelně pít nadměrné množství, zavolejte veterinárního lékaře.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube