Bojácný pes? Naučte se tomu předcházet

Přidat na Seznam.cz

Setkávám se v praxi s mnoha nervózními a bojácnými psy, a přestože tyto emocionální stavy mají často negativní dopad na duševní zdraví psa, strach plní důležitou funkci. Pokud se strach nezakoření tak hluboko, že přeroste ve fobii, je strach adaptivní v tom smyslu, že pomáhá lidem i zvířatům vyhnout se nebezpečí nebo ho neutralizovat, píše web Dogster.

Kde se bere reakce strachu?

Reakce strachu vychází z jedné z nejstarších vyvinutých částí mozku obratlovců: sympatického nervového systému.

Primární funkcí sympatického nervového systému je stimulovat fyziologickou reakci v reakci na vnímanou hrozbu. Sympatický nervový systém uvolňuje v reakci na stres hormony, což vede k přílivu adrenalinu. Ten aktivuje reakci „třes se, zamrzni, uteč nebo bojuj“ zvýšením průtoku krve do svalů těla, zvýšením krevního tlaku, zrychlením srdeční frekvence a zastavením trávení, aby se tělo připravilo na akci. To, jak lidé a zvířata na tento příval chemických látek reagují, je buď dostane ze špatné situace, nebo je do ní ještě více uvrhne.

Hodnota výběru

Pokud hledáte způsob, jak pomoci bojácnému psovi, vězte, že jedním z nejlepších způsobů, jak pomoci, je:

  1. Snažte se pochopit psí vnímání situace
  2. Bezpečně mu dejte větší samostatnost a možnost volby, k čemu se chce přiblížit a čemu se chce vyhnout.

Psi, kteří jsou vycvičeni trestem, mají nad svým životem jen velmi malou kontrolu, ale i psi, kteří jsou vycvičeni humánním způsobem, mohou být svými lidskými pečovateli neustále vystaveni mikromanipulaci.

Když mají psi kontrolu nad tím, kam se mohou pohybovat, s kým chtějí komunikovat a čemu se chtějí vyhnout, jsou sebevědomější.

I když pes, který se vrhá na konec vodítka, může vypadat špatně, zamyslete se nad tím, jak byste se cítili, kdybyste byli uvázáni k někomu, kdo za vás dělá každé rozhodnutí a staví vás do situací, které ve vás vyvolávají strach. Reakce na vodítku je častým problémem chování psů, protože lidé si neuvědomují, že pobyt na vodítku brání psovi v přirozeném chování.

Umění vyhýbání se stresovým situacím

Vyhýbání se stresovým situacím je jednou z nejúčinnějších dovedností, které můžete psa naučit. Zastávejte se svého psa tím, že hostům řeknete, aby se vyhýbali interakci, pokud se váš pes nerozhodne s nimi komunikovat. Pokud váš pes nemá rád hosty, ujistěte se, že má přístup do bezpečného prostoru, jako je pokoj nebo určitá oblast v místnosti, kam lidé nemají vstupovat.

Může se to zdát velmi jednoduché, ale zbavuje to psa velkého tlaku a dává mu čas na vlastní rozhodnutí, koho chce přivítat nebo komu se chce vyhnout. Podobně pokud jste na procházce a vašemu psovi je nepříjemné být v blízkosti jiných psů, pomozte mu zmírnit tlak, který cítí, tím, že budete trénovat vyhýbání se a odejdete opačným směrem.

Pokud se váš pes ocitne v situaci, ve které nechce být, a snaží se jí vyhnout, dovolte mu odejít.

Pokud se pes rozhodne jít do svého pelíšku, když máte poblíž hosty, dejte mu prostor, aby se mohl v klidu usadit, a dopřejte mu čas o samotě.

Zdroj: Dogster, YouTube