Největší mezi žraloky: Na Čelisti zapomeňte!
Když se řekne žralok, většina lidí si pravděpodobně představí nebezpečného predátora, před kterým se třese celé široké okolí. Žraloků jsou ale čtyři stovky druhů a zdaleka ne všechny jsou hroziví dravci. K těm ostatně neřadíme ani toho největšího mezi žraloky: žraloka obrovského (Rhincodon typus).
Největší mezi parybami
Žralok obrovský, kterému se v minulosti říkalo žralok velrybí, si svůj druhový název skutečně zaslouží. Průměrná délka u tohoto druhu je téměř devět metrů, ale byli zaznamenáni i čtrnáct metrů dlouzí jedinci a mořští biologové nevylučují ani možnost, že by žraloci obrovští mohli dorůstat ještě větších rozměrů!
I s potvrzenými rozměry je ale žralok obrovský největší mezi parybami a ani mezi rybami si nenajde sobě rovné. Tlamu má tak obrovskou, že by se do ní bez problémů vešel člověk. Není zde ovšem důvod k obavám, žralok obrovský je člověku neškodný.
Mírumilovný obr
Žraloci obrovští se nezajímají o velkou kořist, loví plankton, různé korýše, drobné rybky a krill. Přes žábry filtrují vodu, čímž se ke své velice malé kořisti dostávají. Plavou přitom nedaleko hladiny, přičemž nemají potřebu se pohybovat nějak zvlášť rychle. To je pro planktonožravé velké žraloky typické.
Není proto úplně těžké se ke žralokům obrovským přiblížit na lodích a s obrem si například i zaplavat. Žraloci obrovští jsou „flegmouši“ a lidskou přítomnost ve většině případů nijak zvlášť neřeší. I když se k nim ale můžeme takto snadno dostat, moc toho o těchto parybách vlastně nevíme…

Záhadné paryby
Nevíme toho opravdu hodně: nevíme vlastně nic o pohlavním životě tohoto druhu. Většinou narážíme na již dospělé kusy, neznáme délku březosti. Soudí se, že jde o živorodá zvířata, ale jak bylo řečeno: o jejich životě víme zoufale málo.
Moderní technologie naši neznalost trochu korigují: díky satelitnímu sledování například víme, že i když jde o pomalého plavce, dokáže překonávat obrovské vzdálenosti. V Tichém oceánu byl například zaznamenán jedinec, který vážil cestu dlouhou 13 800 km!
Tropický živočich
Pokud rádi trávíte dovolenou na březích chorvatských či italských, na tohoto obra zjevně nenarazíte. Jeho domovinou jsou tropické a subtropické vody (včetně Rudého moře – o žralocích Rudého moře se můžete dočíst zde). Tráví čas jak na volném moři, tak v blízkosti pevniny. I když pluje většinou při hladině, dokáže se potopit do poměrně úctyhodné hloubky 700 metrů!

Zdroj: MCMILLAN, Beverly a John A. MUSICK. Žraloci. Praha: Slovart, 2011. 1000 ryb. Praha: Svojtka & Co., 2008. Svět zvířat: velká obrazová encyklopedie. Přeložil Helena KHOLOVÁ, přeložil Jana KRAUSOVÁ, přeložil Soňa ŠTRBÁŇOVÁ. Říčany: Junior, [2006].