Žraloci v Rudém moři: Jak nebezpečné jsou egyptské vody?

Přidat na Seznam.cz

Léto 2022 svět obletěla zpráva o žraločích útocích v egyptském letovisku v Hurgadě, které šokovaly snad všechny, kteří se rádi smočí v mořských vlnách. Jak to tedy je s populací žraloků v mezi Čechy populárním Rudém moři? Na jaké druhy zde můžeme narazit?

Rybí ráj

Rudé moře je nejslanějším mořem světa. To je způsobeno obrovským vypařováním vody, kterou nestíhá pokrýt ani přítok řek, ani s Indickým oceánem. Je současně s tím vyhledávaným cílem potápěčů. Ty zde zajímá především podmořský život: teplé vody zde obývá přes tisíc druhů ryb. Můžeme zde narazit na pruhatce, murény i obávaní jedovatí perutýni. Celá čtvrtina druhů je také endemická – nenajdeme je tedy nikde jinde na světě.

Mimo ryb zde samozřejmě můžeme narazit na korálové útesy, kde všechny tyto druhy vytváří dechberoucí reliéf podmořského života. Jeho nedílnou součástí jsou samozřejmě i vrcholoví predátoři, jako jsou právě žraloci.

Neškodné paryby

Řada útesových žraloků má k nebezpečným potvorám z hororů velmi daleko. Takovým menším druhem korálového žraloka je žralok černoploutvý (Carcharhinus melanopteurus), který dorůstá necelých dvou metrů. Tento žralok, kterého můžeme potkat i v českých akváriích, poměrně pravidelně vplouvá i do mělkých vod – není však na místě se nějak zásadně obávat, jde o plachý druh. V případě, že se cítí ohrožen, však může kousnout, není však těžké jej zahnat.

O něco větší je pak žralok lagunový (Triaenodon obesus), který dorůstá délky přes dva metry a jeho domovem jsou korálové útesy. Na rozdíl od žraloka černoploutvého je žralok lagunový poměrně zvědavý a potápěčům se nevyhýbá. Na člověka však neútočí¨, vrhá se ale po případné ulovené kořisti, věnují-li se potápěči lovu. Přitom může dojít i k pokousání člověka.

Oba výše zmíněné druhy jsou hojně chované v zajetí v nejrůznějších akváriích: mj. i v pražském Mořském světě v Holešovicích. Následující video ukazuje krmení žraloků lagunových a černoploutvých právě v holešovickém akváriu.

Kuriózní tvorové i něžní obři

Diverzita života v Rudém moři se projevuje i mezi žraloky. Dosud jsme zmiňovali malé druhy, které se zdržují při korálových útesech, kde loví menší ryby, hlavonožce a korýše. Na otevřeném moři však můžeme narazit i na kuriózní žraloky s podivně tvarovanou hlavou: na kladivouny.

Největším druhem kladivouna je až šestimetrový kladivoun velký (Sphyrna mokarran). S touto podivnou parybou, která loví velké ryby, rejnoky, hlavonožce, korýše a dokonce i menší žraloky, se můžeme setkat i v Rudém moři. I přes svou hrozivou velikost však kladivouni nejsou člověku více nebezpeční.

V Rudém moři můžeme potkat také největšího žraloka vůbec: žraloka obrovského (Rhincodon typus). Ten je ovšem při své hrozivé délce dvanácti metrů absolutně neškodný, živí se planktonem a drobnými rybami.

Nejobávanější žraloci

Dosud jsme se zaobírali spíše neškodnými druhy, nyní ovšem k těm nebezpečným druhům, kterým je Rudé moře domovinou. Množství útoků dokazuje, že zdejší vody brázdí nejeden druh potencionálně nebezpečných žraloků.

V Rudém moři je doma i legendární žralok bílý (Carcharodon carcharias), největší dravá paryba vůbec (o největších exemplářích žraloků bílých si můžete přečíst zde). Tento žralok bývá ve starších publikacích označován i jako žralok lidožravý, což dosvědčuje, že jde o nebezpečný druh.

Dalším nebezpečným žralokem, s nímž se můžeme v Rudém moři střetnout, je žralok tygří (Galeocerdo cuvieri). Žralok tygří proslul jako „popelnice moří“, která pozře doslova všechno, na co pod vodou narazí. Dorůstá délky přes pět metrů a pomocí mu jsou jeho tupé zuby, kterým neodolá ani želví krunýř.

Na záběry žraloka tygřího se můžete podívat zde:

Žralok tygří je obávaný lovec, na jehož jídelníčku se může objevit opravdu cokoliv: ryby, mořské želvy, ptáci i mořští savci. Je tak po velkém bílám označován za druhého nejnebezpečnějšího žraloka vůbec. Někteří vědci však považují za nejnebezpečnější druh agresivního žraloka bělavého (Carcharhinus leucas) – i na toho však můžeme v Rudém moři natrefit. Více o tomto nebezpečném druhu si můžete přečíst zde.

Nejen „svatá trojka“

Žralok bílý, žralok tygří a žralok bělavý jsou obecně označováni za tři nejnebezpečnější žraloky. Nejsou však jediní potencionálně nebezpeční žraloci. Řada dalších rizikových druhů také „úřaduje“ v Rudém moři.

Útesy obývá třímetrový žralok bělocípý (Carcharhinus albimarginatus), který je při své velikosti a agresivním teritoriálním chování potencionálně nebezpečný. Jde o druh, který je aktivní převážně noci, v závislosti na přílivu a odlivu. I proto se v moři obecně nedoporučuje koupání za soumraku a za úsvitu.

Ještě o metr delší je žralok mako (Isurus oxyrhincus), obyvatel otevřených moří. Ten vyniká zejména tím, že jde o nejrychlejší druh žraloka. O tomto rychlém dravci, který loví i mořské savce, jsme blíže psali zde. S velkým bílým žralokem tento druh pojí tzv. nitroděložní kanibalismus (mláďata se navzájem požírají ještě v matčině děloze).

Dalším potencionálně nebezpečným druhem je žralok dlouhoploutvý (Carcharhinus longimanus). Tento čtyřmetrový tropický žralok, kterého na obrázcích často poznáme podle doprovodu tzv. lodivodů, je zodpovědný za řadu útoků na člověka, zejména je pak spojen s napadáním trosečníků. Občas bývá dokonce co do nebezpečnosti řazen hned za žraloka bělavého. To z něj činí čtvrtého nejnebezpečnějšího žraloka, a to i přesto, že jeho primárním útočištěm jsou hluboké vody daleko od břehu.

Hlavně nepanikařit

Na závěr ovšem nechme mluvit tvrdá fakta: loni bylo evidováno lehce přes sedmdesát útoků nebezpečných paryb, přičemž “jen” devět skončilo smrtí oběti. Statisticky vzato je nebezpečnější bouřka, než žraločí čelisti…

Není tak nutné mít ze žraloků hrůzu. Je vyšší pravděpodobnost, že váš život ukončí čelisti „nejlepšího přítele člověka“, než čelisti obávané paryby. Pokud vás ovšem zajímá, jak jsou na tom ostatní letoviska co se žraloků týče, již jsme zde psali o žralocích v Jaderském moři (zde) a v Černém moři (zde).

Zdroj: jtgtravel.com, ta3.com, scubadivingearth.com, zivazeme.cz, 1000 ryb. BURNIE, David. Zvířata a ostatní živočichové. MCMILLAN, Beverly a John A. MUSICK. Žraloci. Velká obrazová encyklopedie rybaření: [ryby, vybavení a techniky sladkovodního a mořského sportovního rybolovu]Svět zvířat: velká obrazová encyklopedie.