Zvířata cítí přicházející zemětřesení již několik hodin předem

Přidat na Seznam.cz

Léta se pochybovalo, zda je to možné. V mezinárodní studii bylo zjištěno, že krávy, ovce a psi skutečně vykazují neklidné chování několik hodin před zemětřesením.

Vědci z institutu Maxe-Plancka v Kostnici v Německu poskytli zvířatům obojky se senzory v oblasti zemětřesení v severní Itálii. Měsíce pozorování ukázaly, že čím blíže bylo k epicentru, tím dříve začala nápadná změna chování u zvířat. Existují například zprávy, že divoká zvířata opouštějí svá hnízdiště těsně před silnými zemětřeseními a domácí zvířata jsou neklidná.

Podle webu InnovationOrigins, vybrali vědci pro svůj výzkum na italské farmě šest krav, pět ovcí a dva psy, kteří se před zemětřesením chovali nezvykle. Dostali obojky se senzory. Během výzkumného období několika měsíců, oficiální úřady ohlásily asi 18 000 zemětřesení v této oblasti. Kromě mnoha malých otřesů zde bylo také dvanáct zemětřesení o síle čtyři a více stupňů Richterovy škály.

Vědci objevili nápadné vzorce chování až 20 hodin před zemětřesením. Čím blíže byla zvířata epicentru, tím dříve změnila své chování. Stále není jasné, jak zvířata mohou cítit hrozící zemětřesení. Je možné, že mohou pomocí své kožešiny cítit ionizaci vzduchu způsobenou vysokým tlakem hornin v oblastech zemětřesení.

Čip na obojku zvířete vysílal každé tři minuty údaje o pohybu do centrálního počítače. Tento počítač vydal varovný signál, pokud zaznamenal výrazné zvýšení aktivity zvířat po dobu alespoň 45 minut. Vědci už takový varovný signál dostali. A skutečně, o tři hodiny později došlo v regionu k malému zemětřesení, jehož epicentrum bylo přímo pod stájemi zvířat.

Zdroj: innovationorigins.com