Hovniválova cesta terénem. Podívejte se, jaké to je válet kouli větší než vy

Přidat na Seznam.cz

Brouk Vruboun má několik známějších názvů. V Česku, díky své kuličce, dostal označení hovnivál. V Egyptě ho zase znají jako scarabea a symbolizuje znovuzrození. Pojďme se kouknout na brouky, kteří jsou uctíváni jako božstvo!

Vrubouni a jejich kuličky

Tohoto většího brouka můžete potkat na všech kontinentech kromě Antarktidy. Jako potravu vyhledávají trus býložravců a masožravců, z kterého také vyrobí kuličku. Do té pak nakladou vajíčka a koulí ji terénem navzdory všem překážkám, které nikdy neobchází. Dospělí jedinci nejedí nic jiného než šťávu z hnoje. Larvy se zase živí vlákny nestrávené potravy v exkrementech. Mají výborný čich, takže potravu cítí na metry daleko.

Vrubouni o kuličky často bojují a snaží si je ukrást. Valí ji pomocí zadních noh, pozpátku a neohroženě přes všechny překážky, které potkají. Je to náročná práce, protože kulička může být až 50x těžší něž oni sami.

Vruboun posvátný je skutečně posvátný

V Egyptě se tento druh vyskytuje běžně a pro Egypťany představuje symbol neustálého znovuzrození. Brouk je převtělený bůh Cheprer a amulet s ním by měl tomu, kdo jej nosí, poskytnout ochranu.

Zdroje: Youtube, Wikipedia