Kočka vám olizuje vlasy: Je ve stresu, potřebuje vitamíny nebo je to instinkt?

Přidat na Seznam.cz

Kočky se pečlivě starají samy o sebe, ale některé kočky také aktivně upravují vlasy svého majitele. A někdy vás dokonce odmítá pustit. Proč to ale dělá?

Chování koček při péči o srst může být fyzickou i sociální záležitostí, vysvětluje TheSprucePets. Na to, jak se kočka chová a reaguje, má vliv její fyzické a emocionální zdraví i rysy instinktu.

Instinkt

Koťata se začínají upravovat již jako mláďata. Velká část chování při péči o srst je instinktivní, ale je také ovlivněna prostředím. Pokud je máma čistotná, je pravděpodobné, že i mláďata budou vyrůstat s čistotnými kočičími sklony.

Stres

Kočky používají péči také k odbourání stresu. Samostatnou péči o sebe za účelem odbourání stresu byste mohli přirovnat k relaxační masáži člověka. Jindy mohou kočky používat „power grooming“ jako způsob, jak zastrašit ostatní kočkovité šelmy a odehnat je od oblíbeného teritoria.

Příznaky, projevy a řešení

Kočky se o ostatní kočky v rodinné skupině starají, když se mají rády a mají k sobě přátelský vztah. Olizování také šíří pach, takže kočky, které spolu spí a vzájemně se ošetřují, voní podobně. Vytváří se tak jakýsi „rodinný parfém“, podle kterého se vzájemně identifikují jako bezpečné a přátelské. Pokud kočka najednou začne z ničeho nic, možná se jí líbí vůně vašeho nového šamponu.

Vrať se zpátky

Kočka může dostávat nějaký druh posílení, které ji povzbuzuje k opakování chování. Mluvíte na kočku a hladíte ji během péče o srst? Může stačit pouhá reakce, když vám kočka poklepe na hlavu, aby vás přiměla vrátit se rychle zpátky, pokud se míníte na chvilku vzdálit.

Nedostatek vitamínů

Některé kočky vytrhávají majiteli vlasy nebo je koušou. Toto chování může pramenit z nedostatku výživy. Pokud kočka žvýká vaše vlasy příliš často, není od věci zajít k veterináři, abyste se ujistili, že vaše kočka nestrádá.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube