Jeden druh ohrožených vlčků si potrpí na sladké
Většina kvetoucích rostlin potřebuje opylovače. Spoléhají se na včely, netopýry, ptáky a další, kteří jim pomáhají produkovat semena a plody. Někdy, ve vzácnějších případech, se však k této práci hrdě postaví i drobná šelma.
Vlčkové rádi olizují sladké květy
Vlk etiopský, nejvzácnější divoký pes na světě, je možná prvním známým velkým masožravcem, který si pochutnává na nektvaru květin, informuje SmithsonianMag. V nové studii zveřejněné v časopise Ecology zachytil tým vědců zkoumajících ohrožené vlčky etiopské toto chování při olizování květů na kameru. Vlci, kteří se živí sladkým nektarem z květů, mohou působit jako opylovači, protože na jejich tlamách zůstávají zbytky pylu.
Ve volné přírodě zůstává méně než 500 etiopských vlčků, jejichž populaci si vybírá daň zemědělství a nemoci. Vlčci žijí uprostřed etiopské vysočiny a živí se menšími savci, jako jsou krtci a další hlodavci. Ačkoli mají tendenci vytvářet smečky, jsou tyto psovité šelmy obvykle samotářskými lovci.
Vědci zkoumající tato zvířata je již dříve viděli lízat nektar. Aby toto chování zdokumentovali, sledovali v květnu a červnu 2023 po čtyři dny šest různých vlků. Obvykle to probíhalo následovně: Vlk se přiblížil ke stonku květu a olizoval květy ve spodní části, přičemž se zaměřil na ty, které byly zralejší a obsahovaly nejvíce nektaru.
Je takové chování normální?
Pro velké masožravce je krmení nektarem velmi neobvyklé, a to kvůli absenci fyzických adaptací, jako je dlouhý jazyk nebo specializovaný čenich. Většina květů je také příliš křehká nebo má příliš málo nektaru na to, aby přilákala velká zvířata. Vlček etiopský se tak zdá být jedinou šelmou, která konzumuje nektar z květin.
A jak uvádí studio, někteří vlci měli větší chuť na sladké než jiní. Jedna samice navštívila 30 květů během jediného krmení. Toto chování se také týkalo se vlků z různých smeček.
Odborníci se domnívají, že nektar není smysluplným zdrojem výživy a místo toho může být pro vlky jen sladkým pamlskem. Tuto jedinečnou interakci navíc nelze pozorovat nikde jinde na světě.
Zdroj: smithsonianmag.com, Youtube, studie esa journals