Liger: Kříženec tygra a lva vážící téměř půl tuny je jednou z největších kočkovitých šelem vůbec

Přidat na Seznam.cz

Křížit různé zvířecí druhy a tvořit tak „hybridy“ už dnes není nic tak výjimečného. Jedním z příkladů může být i liger- kříženec lva a tygra, který může vážit téměř půl tuny!

Liger ve volné přírodě

Ve volné přírodě se liger pravděpodobně nikdy nenarodí, a to především proto, že lvi a tygři nejen, že nežijí na stejném místě, ale také se dobrovolně vzájemně nepáří. Dnes už ale může zasáhnout lidská ruka, díky čemuž vznikl nejen liger, ale také tigon a liliger.

Hybrid

Kříženci tygra a lva mají různá jména. Například kříženec samice lva a samce tygra se nazývá tigon, kříženec samce lva a samice tygra je již zmiňovaný liger, a pokud bychom zkřížili samici ligera a samce lva, narodil by se liliger.

Máma tygřice, táta lev

Až 418kilogramový liger zdědil po rodičích mnoho. Především se jedná o mohutné, přes tři metry dlouhé zvíře, které je největší kočkovitou šelmou vůbec. Pokud bychom ale nepočítali křížence, stál by na vrcholu samozřejmě tygr. Po něm také zdědil liger pruhy, po lvech má zase plavou barvu srsti, a případně i hřívu.

Potomstvo

Je zajímavé, že ačkoliv mají ligeři stejnou hladinu testosteronu, jako jako lvi, jsou samci tohoto druhu neplodní. Samice ale plodné jsou, a proto je možné je opět zkřížit se lvem a vytvořit tak liligera.

zdroj: novinky, epochaplus, blesk