Mohou mít psi astma? Tady je odpověď

Přidat na Seznam.cz

My, lidé s astmatem, to můžeme mít bez inhalátorů těžké. Ale co naši chlupatí přátelé? Mohou mít psi astma? Mají také inhalátory?

Mohou mít psi astma?

Je to neobvyklé, ale ano. Samozřejmě budete potřebovat svého veterináře, aby určil, zda váš pes trpí astmatem, připomíná web DailyPaws. Existuje několik onemocnění, která mohou u psů způsobovat problémy s dýcháním, například psincový kašel nebo dokonce srdeční onemocnění, takže astma nemusí být viníkem. A nezapomeňte, že brachycefalická plemena, jako jsou angličtí buldoci, francouzští buldoci a mopsové, mají často problémy s dýcháním.

Příznaky a symptomy astmatu u psů

 • Náhlé potíže s dýcháním
 • Přetrvávající kašel
 • Rychlé dýchání
 • Namodralá barva jazyka
 • Letargie
 • Sípání

Pokud váš pes začne vykazovat tyto příznaky, okamžitě kontaktujte svého veterinárního lékaře. V ordinaci veterináře veterinář a veterinární technici vašeho psa vyšetří a provedou několik testů, aby zkontrolovali jeho dýchací systém. Váš pes pravděpodobně podstoupí také rentgenové vyšetření, aby se zjistilo, zda se někde v hrudníku nevyskytuje infekce.

Co může být příčinou astmatu vašeho psa?

Psí astma je obvykle důsledkem reakce vašeho psa na něco, na co je alergický. Některé alergeny mohou způsobit svědění vašeho psa, ale ty, které způsobují astmatické záchvaty, jsou vzdušné a patří mezi ně pyl, roztoči, cigaretový kouř, parfémy a osvěžovače vzduchu. K určení, zda je astma vašeho psa, nebo jiné zdravotní potíže, způsobeno alergií, budete potřebovat veterinárního lékaře. Naštěstí existuje několik způsobů, jak můžete svého psa na alergie otestovat. Stačí se poradit se svým veterinářem, jaký způsob je pro vaše štěně nejlepší.

Jak léčit astma u psů

Pokud vaše štěně skutečně trpí astmatem, budete se muset poradit s veterinářem, jak ho nejlépe léčit. Může vašemu psovi předepsat léky prostřednictvím inhalátoru. Ve skutečnosti jsou některé z nich stejné léky, jaké používáme my, lidští astmatici.
Inhalátory s léky na předpis lze nasadit na masku a použít k uvolnění dýchacích cest a usnadnění dýchání. Než se vydáte cestou inhalátoru, budete potřebovat požehnání veterinárního lékaře, který vás a vašeho psa pravděpodobně bude schopen zaškolit, jak lék a masku používat.
A i když lék může pomoci zahnat příznaky vašeho psa, můžete také přijmout preventivní opatření, aby se váš pes cítil dobře.
Za prvé, pokud je venku horko a vlhko, přestaňte svého psa cvičit nebo namáhat. Můžete také udržovat svůj dům bez alergenů, které by mohly způsobit vzplanutí astmatu vašeho psa. To zahrnuje:

 • Pravidelné vysávání
 • Čištění pelíšků pro domácí mazlíčky
 • Instalace čističky vzduchu
 • Kouření mimo dům
 • Omezit používání vonných látek, parfémů a osvěžovačů vzduchu

Pokud budete tento plán dodržovat, pravděpodobně se vám podaří zmírnit některé příznaky astmatu vašeho psa a také vaše vlastní.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube