Unikátní žralok: Oceány brázdí ohromující rychlostí!

Přidat na Seznam.cz

Žraloci představují zvířata, kterých se lidé často bojí. Děsí nás jejich velikost, jejich vzhled a díky celé řadě hororů, kde žraloci představují antagonistu, žeroucího jednoho člověka za druhým. Reální žraloci se však svým hororovým protějškům nepodobají ani vzdáleně. Existuje přes 340 druhů žraloků, přičemž řada z nich představuje naprosto fascinující organismy. Dnes se podíváme na nejrychlejší druh žraloka: na žraloka mako (Isurus oxyrhyncus).

Ve městě by jej pokutovali

Pokud by byl žralok mako vozidlo, ve městě by měl velmi záhy problémy s policií. Tento druh žraloka je totiž opravdu rychlý: dosahuje rychlosti až 70 – 90 km/h! Žralokovi k dosažení potřebné rychlosti pomáhá aerodynamický tvar těla, plakoidní šupiny a silné svaly.

To všechno mu dává předpoklady k tomu, být živoucí torpédo. Jsou zaznamenány dokonce případy, kdy žralok mako skočil na palubu lodi!

Lovec a jeho kořist

Rychlost žraloka mako je výborným nástrojem k lovu poměrně rychlé kořisti. Tou se v případě tohoto žraloka můžou stát želvy, delfíni nebo velké ryby, např. tuňáci, kteří sami vynikají poměrně velkou rychlostí.

Nejrychlejší žralok dorůstá délky až 4 metrů a obývá převážně hluboká moře. Patří k těm druhům žraloků, na které můžeme narazit například i v Čechy hojně navštěvovaném Chorvatsku! Jedná se ovšem o parybu, která nepobude dlouho na jednom místě. Díky vědeckým výzkumům, prováděným za pomoci vysílačů, víme o fascinujících vzdálenostech, které tito žraloci za život pokoří.

Podobně jako žralok bílý (Carcharodon carcharias) se i mláďata žraloka mako požírají ještě před narozením v matčině děloze. Tomuto jevu se říká nitroděložní kanibalismus. Následně žijí většinou samotářským stylem života.

Podívejte se na video žraloka mako, který útočí na návnadu:

Rychlý lidožrout?

Žralok mako se řadí mezi potencionálně nebezpečné druhy žraloků, takže se může stát, že zaútočí na člověka. I když bylo zaznamenáno několik útoků tohoto poměrně velkého druhu na člověka, žralok mako není tak agresivním druhem, jak píše web Marinepatch.com.

Jako vždy je tedy i nyní na místě připomenout, že krvavé horory ani vzdáleně nezobrazují realitu a není třeba mít ze žraloků zásadní hrůzu. Riziko, že budete napadeni žralokem, je tak nepatrné, že není důvod k obavám.

Zdroj: marinepatch.com, youtube.com, 1000 ryb. BURNIE, David. Zvířata a ostatní živočichové. MCMILLAN, Beverly a John A. MUSICK. Žraloci.

Zdroj: marinepatch.com, wikipedia.org, Youtube, redakce