Bordetelóza u psů: Příčiny, příznaky, léčba a prevence

Přidat na Seznam.cz

Když se psi spolu stýkají, může se u nich objevit bordetelóza, častěji nazývaná psincový kašel. Váš veterinární lékař se již možná zmínil o nutnosti očkovat vašeho psa proti bordetelóze, protože všude tam, kde jsou psi v kontaktu s jinými štěňaty, může dojít k přenosu této nemoci.

Co způsobuje bordetelózu?

Jedno z nejčastějších respiračních infekčních onemocnění psů, bordetelóza, je způsobeno bakterií Bordetella bronchiseptica, která napadá plicní tkáně, píše web DailyPaws. Šíří se například kašláním nebo kýcháním, z tlamy nebo nosu psa. Bordetelóza je forma infekční tracheobronchitidy a souvisí s černým kašlem u lidí, který způsobuje jiný druh bakterie Bordetella známý jako Bordetella pertussis.
Protože virus poškozuje dýchací cesty, mohou do nich snáze pronikat i jiné bakterie, což vede k dalším problémům, jako je zápal plic.

Příznaky a symptomy bordetelózy u psů

Mezi nejčastější příznaky bordetelózy a dalších respiračních infekcí u psů patří:

  • Suchý, přetrvávající kašel
  • Dávení
  • Vodnatý, tekoucí nos

Kašel je často charakterizován jako hlasitý a drsný, protože se psí plíce snaží zbavit nahromaděného hlenu, protože se infekce šíří v dýchacích cestách. Váš pes může také vydávat zvuky, jako kdyby chrčel nebo se dávil, aby si pročistil hrdlo.

Jak se bordetelóza léčí?

Pokud se váš pes potýká s úporným kašlem, je důležité objednat se k veterinárnímu lékaři, aby mohl být co nejdříve ošetřen. Pokud se infekce v plicích psa skutečně uchytí, může léčba bordetelózy u vašeho veterinárního lékaře zahrnovat předepsaná antibiotika, která pomohou bojovat s těmito dalšími bakteriálními dráždidly, která mohou infekci ještě zhoršit.

Váš veterinární lékař může také doporučit odpočinek a minimální pohyb, až se pes zotaví, protože kašel může být zhoršen cvičením nebo stimulací hrdla.

Zdroj: dailypaws.com